Razstava slik, objektov, knjig in ilustracij/iluminacij Arjana Pregla
V Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika je potekalo odprtje razstave Prepletanje slik in besed avtorja Arjana Pregla. Arjan Pregl se je rodil 5. julija 1973 v Ljubljani, materi Tatjani Pregl (umetnostni zgodovinarki, pesnici, pisateljici, likovni kritičarki in založnici) in očetu Slavku Preglu (pisatelju, založniku in uredniku). Šolal se je na Akademiji za likovno umetnost v Ljubljani, kjer je leta 1998 diplomiral pri profesorici Metki Krašovec in profesorju Bojanu Gorencu. Na isti akademiji je tudi magistriral, leta 2004 na Oddelku za grafiko pri profesorju Lojzetu Logarju. V času magistrskega študija se je izobraževal še v ZDA, na IUP Indiana University of Pennsylvania. Samostojno in skupinsko je razstavljal doma in v tujini. Prejel je več nagrad. Živi in ustvarja v Ljubljani.
Ukvarja se s slikarstvom, grafiko, ilustracijo in oblikovanjem; piše ter objavlja v knjižnih izdajah in periodiki kot tudi v obliki objav na medmrežju. Odziva se na socialno-politična dogajanja doma in po svetu, največkrat s humorjem in ironijo.
Na odprtju razstave je o avtorju in njegovem delu spregovorila umetnostna zgodovinarka Milena Zlatar.'Misel, kot logos in začetno dejanje, je povezana z govorom in podobo, torej z besedo in sliko; pisava se je razvila iz slikopisa. Izslikana in zapisana misel odpira človekove realne in abstraktne predstave. Pri tem je pomenljivo spoznanje, da umetniki ne izdelujejo »le umetelne izdelke«, temveč so to opredmetene ali kako drugače (npr. s konceptualnimi projekti) izražene misli. Prepletanje slik in besed je za Arjana Pregla logično dejanje, izbira umetnika, ki je dobesedno rasel in odrasel med besedami in slikami. Mogoče tudi zato piše, slika, ilustrira-iluminira. Njegova obzorja, svobodomiselni vzorci slik in besed nas razsvetljujejo.
»O besedi, ki ni hotela iz slike«, gre za naslov in sporočilo pričujoče razstave, ki ga lahko razumemo kot razmislek o besedi in pomenu njenega udejanjanja. Skozi avtorjevo poetiko se zavemo teže besed in moči slike; lahko so dvoumne, ironične, slike z napakami… vedno zadenejo žebljico na glavico. Ljudska rekla Tristo kosmatih ali Streljati kozle so dobila nove pomene in vizualne interpretacije. Tudi njegova likovna so-žitje s Tomažem Šalamunom, Milanom Deklevo, Daniilom Harmsom ali člani lastne družine (ilustracije za dela sestre Sanje Pregl) so postala nova entiteta v sliki in besedi', je umetnikovo delo je predstavila kustosinja razstave, umetnostna zgodovinarka Milena Zlatar.
Oblika, barva, znak, glas, beseda, števila, razmerja… so kot hrana, telesni stik, druženje, igra, delo. Umetnik opazuje, razmišlja, primerja… prepletajo se racionalni, hedonistični, telesni in duhovni občutki, od vzvišenih do profanih. V Preglovi zgodbi »JazOn in astronavti« je opisano takšno iskanje in navdih. Bomo znali vstopiti v svet vzporednih svetov?! Umetnik nam je pustil vrata priprta…,
Na dogodku je nastopil mlad kitarist Martin Vrabič, 7. razred Glasbene šole Ravne na Koroškem, učitelj: Andrej Ofak.
Umetnikovo delo je predstavila kustosinja razstave, umetnostna zgodovinarka Milena Zlatar.
Razstava bo v razstavišču knjižnice na ogled do 3. septembra 2020.
Foto: Simona Vončina