Nove 3 stanovanjske enote CUDV na Ravnah so postale topel dom
Ob simbolični otvoritvi treh stanovanjskih enot na Ravnah sta nove stanovalce obiskala župan dr. Tomaž Rožen in podžupan Andrej Erjavec, ki sta jim zaželela vse lepo med nami.
Tudi na Ravnah se uspešno uresničuje projekt deinstitucionalizacije, s katerim CUDV Črna omogoča lepše in bolj kakovostno življenje za 17 uporabnikov in uporabnic, ki so doma pri nas, v Dobji vasi na dveh naslovih in na enem na Šancah.
»Dobrodošli (spet) doma!« jim prijazno želimo.
Trak so skupaj prerezali župan dr. Tomaž Rožen in direktorica CUDV Dalja Pečovnik, skupaj z uporabnikoma Grego Česnikom in Slavko Tiček.
V glasbenem programu je nastopila Lina Cigler, stanovalka Marjeta Mori je zapela ob spremljavi Damirja Juvana na klaviaturah, stanovalka Natalija je zaigrala na flavto, na violini pa jo je spremljala mentorica Lucija, Irena Bregar je delila osebno izpoved o prehodu iz zavoda v stanovanjsko skupino, z igro pa so se predstavili uporabniki stanovanjske skupine Šance in Dobja vas.
Med govorniki so zbrane nagovorilia direktorica Dalja Pečovnik, predstavnik Ministrstva za solidarno prihodnost Klemen Jerinc in župan dr. Tomaž Rožen, ki je med drugim izpostavil: »Danes smo priča posebnemu trenutku, ko odpiramo vrata treh novih stanovanjskih enot v naši lokalni skupnosti. To je pomemben korak v naših prizadevanjih za deinstitucionalizacijo ter ustvarjanje vključujočega okolja. Vesel sem, da smo skupaj uresničili ta projekt, ki je plod dobrega in učinkovitega sodelovanja in vsaka od teh enot predstavlja ne le prostor za bivanje, ampak tudi simbol naše predanosti izboljšanju življenja tistih, ki potrebujejo podporo. Veselim se, da bomo s tem utrdili temelje naše lokalne skupnosti, ki gradi na spoštovanju, sprejemanju raznolikosti in medsebojnem sodelovanju. Hvala vsem, ki ste sodelovali in prispevali k uspehu tega projekta. Skupaj smo naredili korak naprej k bolj sočutni in pravični skupnosti. Vsem novim stanovalkam in stanovalcem želim srečno in prijetno življenje v svojem novem domu.«
-------------------------------
O projektu deinstitucionalizacije CUDV Črna na Koroškem
CUDV Črna na Koroškem je 24. 7. 2020 prejel s strani Vlade RS odločitev o podpori za izvedbo pilotnega projekta deinstitucionalizacije ter odločitev o podpori za operacijo »Vzpostavitev stanovanjskih skupin za odrasle osebe z motnjami v duševnem razvoju na območju Vzhodne kohezijske regije«.
Osnovni namen in cilj dela na projektih so bili nadgradnja procesa deinstitucionalizacije v RS in preobrazba Centra za usposabljanje, delo in varstvo, kot jo narekujejo skupne evropske smernice za prehod iz institucionalnih k skupnostnim oblikam oskrbe.
Specifični cilj projekta je »Izboljšanje kakovosti skupnostnih storitev oskrbe na nivoju RS«. Ključni cilji na projektu so bili krepitev procesa deinstitucionalizacije v RS, razvoj novih in nadgradnja že obstoječih oblik in metod dela v socialnem varstvu in obravnave uporabnikov socialnovarstvenih storitev, individualizacija storitev socialnega varstva ter preselitev uporabnikov iz institucionalnega varstva v stanovanjske skupine za 4-6 oseb in zagotovitev ustreznih oblik oskrbe v skupnosti.
Projekt predstavlja sodoben strokovni pristop pri zagotavljanju oskrbe v skupnosti, zmanjšanje oz. ukinjanje velikih institucij in institucionalne kulture, v okviru potreb posameznega uporabnika, predvsem pa večji osebni prispevek pri organizaciji življenja in bivanja s strani vsakega posameznika.
V CUDV Črna so v tem obdobju vzpostavili 19 novih stanovanjskih enot. Iz centralne stavbe so v šest sosednjih občin preselili 96 uporabnikov. To predstavlja pomemben korak na poti k izboljšanju kakovosti življenja oseb, ki so doslej več desetletij živele v veliki instituciji.
Na Ravnah na Koroškem so župan dr. Tomaž Rožen in občina Ravne na Koroškem omogočili zagotavljanje ustreznih lokacij za izgradnjo čudovitih stanovanjskih enot, kamor se je v mesecu septembru preselilo 17 novih stanovalcev.
Tukaj so s toplim in srčnim sprejemom celotnega lokalnega okolja, zaživeli novo življenje, ki jim omogoča nemoteno in spontano vključevanje v okolje, več povezovanja s primarnimi družinami, prijatelji in sorodniki, saj stanovalci novih stanovanjskih hiš, večinoma prihajajo iz tega območja. Zato je bila njihova velika želja, da se preselijo bližje svojemu domu in v znano lokalno okolje.
CUDV Črna na Koroškem na ta način sledi Konvenciji človekovih pravic za invalide, ki v svojem 19. členu govori o pravicah invalidov, ki jim je, ne glede na njihovo oviranost, potrebno zagotoviti več samoodločanja ter priznavanje enake pravice vsem invalidom, da živijo v skupnosti in enako kot drugi odločajo ter sprejemajo učinkovite in ustrezne ukrepe, ki jim omogočajo polno vključenost v skupnost in sodelovanje v njej.
Osnovna zahteva Konvencije o pravicah invalidov je:
- da imajo invalidi enako kot drugi, možnost izbrati stalno prebivališče in se odločiti, kje in s kom bodo živeli in jim ni treba bivati v posebnem okolju;
- da imajo invalidi dostop do različnih storitev na domu ter bivalnih in drugih podpornih storitev v skupnosti, vključno z osebno pomočjo, potrebno za življenje in vključitev v skupnost ter za preprečevanje osamljenosti ali izločevanja iz skupnosti;
- da so storitve v skupnosti ter objekti in naprave, ki so namenjeni vsem prebivalcem, enako dostopni invalidom in se prilagajajo njihovim potrebam.
Kot so še zapisali v sporočilu CUDV Črna:
»Občini Ravne na Koroškem in županu dr. Tomažu Roženu smo v CUDV Črna na Koroškem neizmerno hvaležni za izjemen socialni čut, ki ga izkazuje pri vključevanju ranljivih skupin v lokalno okolje. Na ta način občina Ravne na Koroškem in njeni občani, pomembno prispevajo k zagotavljanju vključevanja v družbo, medsebojnega povezovanja ter dobrega počutja ranljivih skupin v naši družbeni skupnosti.«
Foto: arhiv CUDV (Lundrim Racaj)