Poteka tedenska nacionalna preventivna akcija za večjo varnost e-skirojev
V tednu, ko poteka nacionalna preventivna akcija za večjo varnost voznikov e-skirojev, ki jo koordinira Javna agencija RS za varnost prometa, se slednji pridružuje tudi Policijska postaja Ravne in Medobčinsko redarstvo Mežiške doline in Občine Dravograd.
V lanskem letu je bilo v Sloveniji zabeleženih 231 prometnih nesreč z udeležbo e-skirojev, od katerih so več kot polovico povzročili vozniki e-skirojev sami (152). V posledicah teh nesreč sta dva voznika umrla, 30 je bilo hudo, 166 pa lažje poškodovanih. Policija je lani ugotovila 727 prekrškov, ki so jih povzročili vozniki e-skirojev, izstopa nepravilna stran oziroma smer vožnje.
Število voznikov e-skirojev se v cestnem prometu povečuje, zato jim je potrebno nameniti več pozornosti. Od slehernega udeleženca v cestnem prometu pa se pričakuje ustrezna oprema in upoštevanje pravil varne vožnje. V pripetem letaku najdete nekaj kratkih napotkov za varno vožnjo z e-skiroji AVP. Ne glede na to, da je uporaba zaščitne čelade obvezna do 18. leta, Agencija za varnost prometa in Policija priporočata uporabo vsem voznikom e-skirojev, saj so posledice padcev (poškodbe obraza in glave) brez nje praviloma težje.
Med poostrenim nadzorom nad vozniki e-skirojev na Ravnah na Koroškem so policisti skupaj z redarstvom preverjali, ali vozniki izpolnjujejo pogoje za udeležbo v prometu, uporabljajo dovoljene prometne površine in nosijo zaščitno čelado, ki je obvezna za vse voznike do dopolnjenega 18. leta starosti. Pozorni so in bodo tudi na prepovedano uporabo slušalk ali mobilnega telefona med vožnjo in na morebitna dodatna tvegana vedenja, ki se pojavijo, če vozniki e-skirojev ne upoštevajo predpisov.
Naj dodamo še opozorila: e-skiro lahko vozijo osebe, starejše od 14 let oziroma od 12. do 14. leta, če imajo kolesarsko izkaznico. Obenem opozarjamo starše na odgovornost za otroke v cestnem prometu po ZPrCP, kjer je v 7. členu opredeljena odgovornost staršev, skrbnikov oziroma rejnikov, pri kateri, navajamo: »(1) Starši, skrbniki ter rejniki so dolžni skrbeti ali izvajati nadzorstvo nad otrokom ali mladoletnikom, ko je ta udeležen v cestnem prometu. (2) Opustitev dolžne skrbi ali nadzorstva iz prejšnjega odstavka nastopi zlasti tedaj, ko starši, skrbniki oziroma rejniki omogočijo, dovolijo ali dopustijo, da otrok ali mladoletnik ravna v nasprotju s predpisi tega zakona. (3) Z globo 160 eurov se kaznujejo za prekršek starši, skrbniki oziroma rejniki, katerih otrok ali mladoletnik stori prekršek po tem zakonu, pa je prekršek posledica opustitve dolžne skrbi ali nadzorstva nad njim. []...«
Kje lahko vozimo e-skiro?
Vozniki e-skirojev morajo voziti po površinah, namenjenih kolesarjem. Kjer teh površin ni, morajo voziti ob desnem robu smernega vozišča ceste v naselju, kjer je najvišja dovoljena hitrost vožnje do 50 kilometrov na uro. Pravila, ki veljajo za kolesarje, se smiselno uporabljajo tudi za voznike e-skirojev oz. lahkih motornih vozil.
Obvezna oprema e-skiroja
Z vidika varnosti vseh udeležencev je pomembno zakonsko določilo, da mora imeti voznik e-skiroja ponoči in ob zmanjšani vidljivosti prižgan na sprednji strani žaromet za osvetljevanje ceste, ki oddaja belo svetlobo, na zadnji strani pa pozicijsko svetilko, ki oddaja rdečo svetlobo. Na zadnji strani mora imeti nameščen rdeč odsevnik, na obeh straneh pa rumene ali oranžne bočne odsevnike.
Na e-skiro brez slušalk in mobilnega telefona
Vozniki e-skirojev naj med vožnjo ne uporabljajo slušalk ali mobilnega telefona, saj to odvrača pozornost od dogajanja v prometu. Tako zlahka spregledajo pešca, otroka, starejšega udeleženca, ali druge izpostavljene skupine udeležencev (invalidi, gibalno ovirani).
Alkohol ne sodi v promet!
Tudi za voznike e-skirojev Agencija za varnost prometa priporoča ničelno toleranco do alkohola v prometu. Le tako bodo lahko varni v prometu.
Udeležba na območjih skupnega prometnega prostora in v območjih za pešce
Agencija in Policija opozarjata, da je največja možna mera previdnosti potrebna na območjih skupnega prometnega prostora, ki ga souporabljajo vsi udeleženci cestnega prometa v skladu z načeli cestnega prometa. Vozniki morajo v območju skupnega prometnega prostora voziti tako, da ne ogrožajo pešcev.
V območjih za pešce pa lahko vozijo le z maksimalno hitrostjo pešca. E-skiroji so skoraj neslišni, zato jih drugi udeleženci v prometu težje zaznajo, prav tako pogosto ne pričakujejo, da so tako hitri, zato lahko pride do neustreznih ali prepoznih reakcij pešcev oziroma drugih udeležencev v prometu. Nase naj zato vozniki e-skirojev opozorijo z zvočnim signalom. Na voznike e-skirojev pa morajo biti še posebej pozorni vozniki motornih vozil. Pri prehitevanju e-skirojev morajo dosledno upoštevati minimalno bočno razdaljo, ki znaša najmanj 1,5 metra in prehitevanje izvesti le tedaj, ko je to povsem varno. Zaradi majhne površine silhuete so uporabniki e-skirojev tudi slabše vidni.
Vir: AVP, lastni