Spomin na odličnega fotografa in slovenskega vojnega reporterja Alojza Krivograda-Futyja
Fotoreporter z vojnih terenov Futy je izginil v Foči. V spomin na njegov pogum in posvečenost njegovemu poklicu ter tudi zato, da bi svet imel bolj točno predstavo o tem, kaj se je dogajalo v nesmiselni bosanski vojni in vseh vojnah, smo se skozi pogovor spominjali in obujali spomin nanj prijatelji, sošolci, zaposleni v javnih zavodih in številni znanci v vrstah občinstva.
Res je, da je od tega minilo že 30 let, vendar je v vseh nas spomin nanj še tako živ, kot bi se to šele zgodilo. Kaj vse se je dogajalo v bosanski vojni, smo spremljali le na daleč in seveda slišali za te vojne grozote. Tudi Futy, ki je bil malo pred tem še doma, je nekaj teh trenutkov izkoristil za druženje s svojimi prijatelji. Leta 1992 pa je šel nazaj na vojno območje, v dolino reke Drine in od tam septembra proti Foči, kjer so ga srbske paravojaške sile zajele in odvedle v fočanski zapor. Od takrat so za njim izginile vse sledi … Njegov nemirni, raziskovalni duh ga je v dobri veri za odlično fotoreportažo vodil nazaj v vojno, ki je bila žal zanj usodna. Videti je, da je Futyjev oče prof. Alojz Krivograd le prišel na sled sinovemu izginotju, ko je v knjigi slovenskega novinarja in Futyjevega prijatelja Marjana Jermana »Iz pekla« prebral, da ne bomo nikoli izvedeli, zakaj so Srbi ubili Futyja, najbrž pa je temu botrovala nesrečna izkaznica, ki mu jo je za šalo podpisal in poklonil v Osijeku Branimir Glavaš. Na tej izkaznici je pisalo Policija, Glavaš pa je na nanjo napisal Futijevo ime in priimek. Očitno Futy Srbov ni mogel prepričati, da ni hrvaški policaj ali morebiti celo vohun in to je bilo zanj usodno.
V pogovoru, ki ga je vodila njegova prijateljica Zlatka Strgar, je sodeloval širok krog sogovornikov. Debatirali in obujale spomine nanj so: Laura Kumprej, hči Benjamina Kumpreja, Futyevega najboljšega in skoraj nerazdružljivega prijatelja, ki ju je vezala posebna vez; Polona Frajzman, prijateljica in sošolka že od vrtca naprej in vse do gimnazije; Zuhra Horvat, prijateljica in gimnazijska sošolka; Vojko Močnik, prijatelj in urednik časopisa Viharnik; Petra Lesjak Tušek, predsednica Društva novinarjev Slovenije; Marko Košan, kustos, muzejski svetnik Koroške galerije likovnih umetnosti; dr. Karla Oder, muzejska svetnica Koroškega pokrajinskega muzeja in Dragomir Benko, ravnatelj Gimnazije Ravne ter dr. Tomaž Rožen, župan Občine Ravne na Koroškem. Zaradi bolezni se je opravičila Futyjeva sestra Aleksandra Krivograd Klemenčič.
V teh dneh bi Alojz Krivograd ml. - Futy praznoval svoj 58. rojstni dan. Srečanje se je sklenilo z obljubo, da si Futy gotovo zasluži knjigo in vsi sodelujoči so temu pritrdili. Morda pa bo za njegovo 60-letnico knjiga o tem hrabrem koroškem vojnem fotoreprterju le ugledala luč sveta!