Daša Vinšek in Karin Vrbek: MINLJIVO, kronike ogledala duše in zbiralke praznine/1. del
Klub koroških študentov (KKŠ) in Koroški mladinski kulturni center Kompleks (KMKC Kompleks) v sodelovanju z Galerijo Ravne (KGLU) že četrto leto zapored organizirata natečaj vizualne umetnosti Koroška, kdo si?
Nagrado podeljujejo za kakovostna ter inovativna umetniška dela, ki so nastala v zadnjih dveh letih. Glavna nagrada je samostojna razstava v Galeriji Ravne. Lanska zmagovalka natečaja je Daša Vinšek, ki se je skupaj s Karin Vrbek v Galeriji Ravne predstavila aprila letos z razstavo MINLJIVO, Kronike ogledala duše in zbiralke praznine/1. del.
MINLJIVO, Kronike ogledala duše in zbiralke praznine/1. del je odprta zgodba, postavljena v distopični svet po katastrofi, ki jo lahko raziskujemo na interaktivni spletni strani ter od 12. aprila še v Galeriji Ravne. Zasledujemo lahko delo dr. Zarmutkove, ki je po nenadnem katastrofalnem dogodku izgubila hčer in ostala popolnoma sama. Z opazovanjem sveta, raziskavami in vodenjem arhiva poskuša obdržati človeškost in morebitnim arheologom prihodnosti omogočiti razumevanje časa, v katerem je živela.
MINLJIVO, Kronike ogledala duše in zbiralke praznine/1. del je virtualna ambientalna postavitev, ki je leta 2020 najprej zaživela na internetu. S postavitvijo v Galeriji Ravne se bo minljivo materializiralo. Ambientalna postavitev vnaša v naše dojemanje resničnosti, kot nam jo vsakodnevno strežejo mediji, nova spoznanja. Pod vplivom medijsko potenciranih groženj o koncu sveta zaradi onesnaževanja okolja, invazije Rusov v Ukrajino ali pa še ne povsem razvodenele epidemije covida-19, ki je povzročila eno najhujših katastrof sodobnega sveta. Vpliv teh potencialno fatalnih okoliščin na percepcijo sveta je seveda ogromen. Vse negativne posledice tega bolnega potenciranja groze se kažejo v vseprisotni anksioznosti, ki se je naselila v številne med nami.
Daša Vinšek (1998, Slovenj Gradec) je na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje diplomirala kot oblikovalka unikatov. V svojih delih občutke in doživetja skozi raznoliko paleto medijev transformira v materijo. Neposredni stik z materialom in svoboda dela ji omogočata širjenje obzorij in raziskovanje neznanih poti. Leta 2018 je imela v Slovenj Gradcu samostojno razstavo z naslovom Metanoia, sodelovala pa je tudi na več skupinskih razstavah.
Karin Vrbek (1998, Slovenj Gradec) je na ljubljanski Akademiji za likovno umetnost in oblikovanje diplomirala kot novomedijska umetnica. V svojih delih raziskuje mikrokozmos sestave digitalnih datotek, grajenost digitalnih medijev ter razstavljanje in recikliranje odpadkov v umetniške skulpture. Zanimajo jo združevanje in interakcija medijev v instalacijah ter interaktivnih spletnih straneh in elektroakustična glasba. Leta 2017 je prejela nagrado Mala Veronika za najboljšo pesem.
Kustos zanimive razstave je Jernej Kožar. Ogledate si jo lahko vse do 27. maja 2022 v času odprtosti ravenske galerije.
Foto: Dobran Laznik