Jože Pirjevec: Partizani
V razstavišču Koroške osrednje knjižnice je potekala predstavitev dolgo pričakovane knjige, ki je prva, ki prinaša celostni prikaz nastanka in razvoja partizanskega gibanja na tleh Kraljevine Jugoslavije. Avtor v knjigi temeljito osvetli razmerja znotraj partizanske organizacije in druge nacionalistične vojaške formacije, pojasni pa tudi razmerja med partizani in zavezniki v protihitlerjanski koaliciji.
Profesor dr. Jože Pirjevec je tržaški zgodovinar. Pred devetimi leti je javnost navdušil z delom Tito in tovariši, ki je bilo prevedeno v deset jezikov, pred nekaj več kot mesecem dni pa je izšla njegova študija s skrajno preprostim naslovom Partizani. To je domala tisoč strani in dva kilograma težka knjiga o jugoslovanskem partizanskem gibanju, ki bralca ne bo pustila ravnodušnega.
Partizani so delo, ki omogoča polno razumevanje partizanstva. Spisal ga je zgodovinar zahodne šole, ki ni zagovornik komunizma. A ni tudi ovčica iz medvojne ljubljanske škofije. Je uporniški Primorec, ki je še vedno na barikadah kot sodelavec Znanstveno raziskovalnega središča v Kopru.
Pogovor z avtorjem je v knjižnici vodil Aljaž Verhovnik, generalni sekretar Zveze združenj borcev za vrednote NOB Slovenije. S profesorjem dr. Jožetom Pirjevcem sta se dotaknila različnih zanimivih tem. O tem, kako so se med drugo svetovno vojno organizirali partizani in druge vojaške formacije (četniki, ustaši, balisti ...). Do tega, kdo je vlekel niti v ospredju in kdo v ozadju. Kako so partizani manevrirali med silami osi, Sovjetsko zvezo in lastnimi cilji, vse do nepredstavljivih vojnih zločinov na vseh straneh.
Partizani so monografija, ki jo priporočajo v branje tudi nasprotnikom partizanstva.
V uvodu je zbrane pozdravila Nika Skudnik iz Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika.