27. Pohod čez goro k očetu - dnevni
Mrzla decembrska noč leta 1932. Skozi temno noč božičnega večera se med gorskima gmotama Olševe in Pece v sneg odeti in neposeljeni pokrajini opotekajo tri drobne postave. Mati s hčerkama se v okrilju teme trudi prebiti iz Slovenije na avstrijsko Koroško v Železno Kaplo.
Z nadčloveškimi napori ju mati bolj vleče kot nese s seboj. Štirinajst ur traja trpljenje in na preizkušnji je ženska in otroška moč in vse to v želji, da bi se končno po dveh letih srečali z možem in očetom. Zaman. Le nekaj trenutkov pred prihodom ga policija aretira in srečanja ni.
Prežihov Voranc je v spomin na ta resnični in v srce segajoči dogodek napisal potopis Gosposvetsko polje, njegov najznačilnejši odlomek pa je izšel kot črtica ''Čez goro k očetu''. V njem je opisal vso tragiko dogodka.
Planinsko društvo Ravne na Koroškem že vsa leta v spomin na ta dogodek in pisatelja Prežiha zadnjo soboto pred božičem organizira pohode Čez goro k očetu. Zdaj že nekaj let potekajo izmenično podnevi in ponoči. Letošnjega sedemindvajsetega pohoda se je v soboto, 14. decembra 2019, udeležilo 150 pohodnikov predvsem s Koroške in tudi Ljubljane ter Prekmurja.
Na poti jih je spremljalo sproščeno vzdušje, bilo je ravno prav snega za zimsko idilo in toplo, toplo sonce. Avtobusi, ki so letos pripeljali predvsem pohodnike iz Dravske, Mislinjske in Mežiške doline, so se zbrali v Železni Kapli (Eisenkappel). Od tu je pot potekala v smeri proti Sloveniji. Hodili so v strnjeni koloni, ki jo vodil vodnik Viljem Kotnik in ostali vodniki PD Ravne na Koroškem. Prijetno utrujeni in zadovoljni so se pri kmetu Lipoldu v Koprivni posedli na avtobuse, ki so jih popeljali nazaj v Slovenijo.
Odpeljali so se v Črno na Koroškem, kjer so jih pričakali županja mag. Romana Lesjak ter druženje z domačini ob novoletnih stojnicah. Ob prihodu v Črno se je organiziran pohod zaključil in tako so se pohodniki zopet poklonili Prežihovi ženi in hčerkama in obudili spomin na njihovo potovanje čez goro k očetu.
Foto: Silvo Dretnik