Mednarodno srečanje partnerjev v okviru projekta Erasmus+ “Pro – Age”
Podjetje A.L.P. Peca je sredo, 5.6. in v četrtek, 6.6. 2019 na Ravnah gostilo partnerstvo v okviru projekta Erasmus+, “Pro – Age”. Cilj projekta je spodbujanje aktivnega staranja in ozaveščanja o staranju med mlado in srednjo generacijo. Raziskave kažejo, da so starejši zaradi slabega ekonomskega stanja zelo ranljiva ciljna skupina. Mnogi si ne morejo privoščiti zdravstvene oskrbe ali nege, veliko jih je neaktivnih, grozita jim osamljenost in družbena izključenost. Po drugi strani Svetovna zdravstvena organizacija že nekaj let opozarja na dejstvo, da mlada in srednja generacija ne razmišljata o starosti. Večina jih ne varčuje, čedalje več pa je tudi ljudi, ki so telesno povsem neaktivni. Taki so potem bolj ranljivi za pojav različnih bolezni.
Partnerstvo, ki ga poleg slovenskega, sestavljajo še podjetje Bjerkaker Learning Lab iz Norveške ter lokalna uprava iz mest Alsómocsolád in Budimpešte, se je tokrat zbralo na Ravnah na Koroškem. Vsak izmed partnerjev bo v obdobju projekta raziskoval izbrano področje. Norvežani bodo raziskali sodelovanje med institucijami za starejše in nevladnimi organizacijami. V Skandinaviji je prostovoljstvo zelo razvito in pomemben dejavnik v družbi. V različne prostovoljne in nevladne organizacije skušajo aktivno včlaniti tudi državljane, ki so starejši od 65 let. Medgeneracijsko sodelovanje omogoča prenose znanj in zaradi tega je starejša generacija dalj časa samostojna, mladi pa začnejo prej razmišljati o pripravah na obdobje, ko bodo v pokoju.
Vodilni partner prihaja iz majhne vasice Alsómocsolád, ki je v preteklih letih z uspešnim črpanjem EU sredstev napisalo zgodbo o uspehu. Dom starostnikov so popolnoma prenovili, bistveno pa so obogatili vsebine, ki jih ponujajo stanovalcem. V projektu bodo starejšim ponudili tečaj računalniškega opismenjevanja. Udeležence bodo naučili, kako so lahko z računalnikom v stiku z najbližjimi preko e-pošte, poleg tega pa bodo bolj samostojni, ker se bodo učili uporabe spletne banke in osnov, kako se zaščititi pred zlonamernimi vsebinami.
Partner iz Budimpešte se bo posvetil osebam, ki trpijo za različnimi oblikami demence, predvsem tistimi, ki imajo Alzheimerjevo bolezen. Ponekod namreč že delujejo t.i. Alzheimerjeve kavarne, kjer lahko pacienti v družbi svojih prijateljev, predvsem pa sorodnikov, preživljajo prosti čas. Za sorodnike in prijatelje so organizirane tudi različne delavnice, na katerih se učijo, kako živeti z ljudmi, ki trpijo za demenco. Tako lahko razmere doma prilagodijo do te mere, da so bolni ljudje čim dlje v domači oskrbi, kjer se tudi najbolje počutijo.
Pri podjetju A.L.P. Peca pa se bomo posvetili fizičnim vadbam, ki jih lahko ljudje po 65. letu še izvajajo, da ostanejo aktivni in v dobri kondiciji. Ob tem bomo za 15 udeležencev, ki bodo predstavljali testno skupino, pripravili tudi delavnice, na katerih jim bomo prikazali pravilne tehnike telovadbe. Starejše osebe imajo mnoge telesen omejitve, na katere je potrebno biti pozoren. Telesne aktivnosti so lahko tudi družabni dogodek, ker se na različnih pohodih ali kolesarjenjih družijo večje skupine ljudi. Take dogodke se lahko vsebinsko dopolni s kakšnih izobraževalnim ali razvedrilnim programom. Na enem od pohodov bomo udeležencem razdelili “pametne” zapestnice in jih naučili, kako se merijo koraki, srčni utrip in krvni tlak.
Partnerstvo se bo v obdobju projekta srečalo štirikrat. Prvo srečanje je bilo v mesecu februarju v Alsomocsoladu. Pokazali so nam dom starostnikov in ostale primere črpanja sredstev EU. Sledilo je srečanje na Ravnah na Koroškem, ki se ga je udeležilo 12 udeležencev iz tujine. 10 iz Madžarske in 2 iz Norveške. Skupini smo najprej predstavili naš Kulturni center, kjer sta imela nagovora oba župana, dr. Tomaž Rožen in Dicső László. Po vsebinskih predstavitvah smo obiskali Koroški medgeneracijski center. Tam so nam predstavili svoje delo, partnerstvo pa se je srečalo z nekaterimi prostovoljkami, ki sodelujejo v projektu Pro-Age v telesnih aktivnostih. Od tam nas je pot vodila proti športno-rekreativni infrastrukturi na Ravnah. Videli smo letni bazen, nogometni igrišči, fitnes naprave, smučišče, tenis igrišča, Dom telesne kulture in mestni park. Zadnja postaja prvega dne je bila Štauharija, kjer je dr. Karla Oder predstavila železarsko-jeklarsko zgodovino našega kraja.
Goste, ki so bili nastanjeni v Hotelu Delalut, smo drugi dan srečanja gostili v prostorih Koroške osrednje knjižnice. Tam so nam predstavili tudi kratko zgodovino dvorca in pokazali del svoje bogate knjižne zbirke. Po vodenem ogledu smo se še drugič napotili proti gostilni Lečnik, kjer smo imeli kosilo. Ob zaključku smo si izmenjali simbolična darilca, ki v duhu prijateljstva napovedujejo naslednji dve srečanji na Madžarskem. V kolikor bo partnerstvo nadaljevalo z dobrim delom, bo na koncu nastal uporaben kurikulum, ki bo lahko uporabljen v različnih institucijah držav EU.
Foto: Sandi Ocepek (skupinska fotografija)