50. letnica DI Mežiške doline - govor Drago Novak, predsednik ZDIS
Spoštovana predsednica gospa Urška Gostenčnik; spoštovani župan občine Ravne na Koroškem gospod dr. Tomaž Rožen; spoštovani župani in županja ostalih občin; drage članice in člani, cenjeni gostje.
Iskreno Vam čestitam za Vaš praznik - 50. letnico delovanja, ki ga praznujete danes. Kot vam je znano, Zveza delovnih invalidov Slovenije v letošnjem letu obeležuje 50. letnico svojega delovanja, ki jo bomo obeležili pod geslom:
»50 let ZDIS – PRAZNUJEMO PRETEKLOST IN IZBOLJŠAJMO PRIHODNOST«.
Ta okrogla obletnica je praznik – ne samo članov društva invalidov, temveč praznik vseh občin (Ravne na Koroškem, Prevalje, Črna na Koroškem in Mežica) – saj je društvo invalidov Mežiške doline zelo vpeto v delovanje lokalnih skupnosti. Ob tej priložnosti bi lahko na dolgo in široko prebiral kroniko društva ali pa našteval tiste ljudi, ki so si v vseh teh dolgih letih pridobili največ zaslug za razvoj društva invalidov Mežiške doline.
Društvo invalidov Mežiške doline je član največje reprezentativne invalidske organizacije – Zveze delovnih invalidov Slovenije, ki združuje več kot 50.000 delovnih invalidov in oseb s telesno okvaro v 69. društvih invalidov.
Začetki so bili trdi in okorni, a vedeli smo, da smo vedno bližje sanjam o družbi enakih možnosti in enakopravne obravnave. Takrat se še nismo v popolnosti zavedali, da smo delček velike svetovne skupine, ki je svet zaznamovala s sprejetjem Standardnih pravil za izenačevanje možnosti invalidov v Organizaciji združenih narodov. Še manj smo si lahko domišljali, da bo naša država ena prvih podpisnic Konvencije o pravicah invalidov. Vse to in še vrsta mednarodnih listin, na katerih temelji domača zakonodaja, pa je imelo en sam cilj – ustvarjanje enakih možnosti.
Invalidi nikoli nismo želeli biti nekaj posebnega, nekaj nad vsemi, tisti, ki se izključno zatekajo k svojim pravicam, ali želijo videti le sebe. Ne, naša težnja je poudarjati pravico do takih možnosti, kot jih imajo drugi državljani. Ko se vsem drugim izboljšajo življenjske razmere, ni prav nobenega razloga, da se te ne bi izboljšale tudi nam invalidom. Smo torej del družbe, ki jo s takšnim razmišljanjem krepimo, sebi pa ne dovolimo potisnenja v osamo, kar bi celo zaviralo obstoj in razvoj skupnosti.
Vse to smo počeli do sedaj in bomo tudi v bodoče. Z ustvarjalnimi in inovativnimi pristopi bomo tej družbi pomagali, da se bo izvila iz primeža socialnega umiranja in poletela med glasove živih bitij, brez katerih je sploh ne bi bilo. Zato so obletnice mejniki, ki merijo čas za nazaj in za naprej, ki širijo spoznavna obzorja in so priložnost za novi dogovor. Dogovor, ki bo omilil notranje stiske posameznikov, dogovor, ki bo znanilec novih časov.
Delovni invalidi si bomo še naprej vztrajno prizadevali za dosego enakih možnosti in storili vse za odstranitev vseh ovir, ki vodijo k diskriminaciji in socialni izključenosti, še posebej na področju izobraževanja in zaposlovanja, da invalidi ne bodo potisnjeni v osamo in revščino. Kar dobrega storimo za invalide danes, bo jutri pomembno za vse.
Kot vsaka civilna družba si tudi invalidi želimo biti vključeni v občinske načrte in sodelovati v strateškem razvoju lokalne skupnosti, ki zmore, v to sem prepričan, postati še bolj prijazna in po meri vseh občanov.
V letih svojega delovanja ste se lotili veliko projektov – omenim naj - za vas in vaš kraj pomembne projekte:
- s strokovno in finančno pomočjo Zveze delovnih invalidov Slovenije (poleg ostalih akterjev) ste pridobili nove – lastne društvene prostore za delovanje v letu 2009;
- prav tako pa je bilo veliko dela vloženega v izvajanje zastavljenega akcijskega programa, ki je pripeljal do pridobitve listine »Občina po meri invalidov« občini Ravne na Koroškem v letu 2013; občini Črna na Koroškem v letu 2015 in občini Prevalje v letu 2017.
Dovolite mi, da izrazim zahvalo in spoštovanje vsem prostovoljcem, ki so s prostovoljnim socialnim delom prispevali k večjemu razumevanju invalidnosti in sožitju, k sprejemanju različnosti in k strpnosti v medsebojnih odnosih. Prepričan sem, da bo današnji jubilej vzpodbuda za bodočo dejavnost, tako za društvo invalidov, kot lokalno skupnost, ki se je že do zdaj pokazala kot občutljiv partner pri urejanju razmer na področju invalidskega varstva.
Skupaj z vami si želim vključujoče družbe za vse, zato ne moremo biti le pasivni opazovalci sprememb, temveč si moramo prizadevati za izboljšanje razmer oziroma položaja delovnih invalidov na trgu dela. Invalidi ne zahtevamo več, ampak ravno toliko, kolikor imajo drugi, saj brez enakih možnosti ne moremo živeti človeka dostojno življenje.
Spoštovani! Danes je vaš praznik, praznik, ki simbolizira pet desetletij dejavnosti društva invalidov na področju uresničevanja posebnih socialnih programov, posebej namenjenih najbolj ranljivi skupini prebivalstva. S svojo dejavnostjo ste se uveljavili v lokalni skupnosti in s tem prispevali k promociji dela civilne družbe, ki odklanja diskriminacijo in teži k enakopravni obravnavi ter socialnem vključevanju. Verjamem, da je ta obletnica nova spodbuda za spoznanje, da življenje ni nekaj statičnega, temveč večen utrip skupnosti ljudi v kateri se boste počutili varno in sprejeto.
Še enkrat vse najboljše, z željo po dobrem osebnem počutju vseh članov in kakovostnem programskem delu društva za boljšo kvaliteto življenja invalidov. Vsem prejemnikom priznanj pa iskreno čestitam in se jim zahvaljujem za njihovo delo v korist invalidov.
Drago Novak, predsednik ZDIS