Direktorica ZD Ravne Zdenka Koželj Rekanović: »Samo srečen zdravnik je lahko dober zdravnik!«
Zdravstveni dom Ravne na Koroškem je v četrtek 26. septembra 2024 pripravil Srečanje s študenti in študentkami medicinskih fakultet Univerze v Ljubljani in Mariboru in novinarsko konferenco. Z namenom pridobivanja novih kadrov in vključevanja mladih v možnosti, ki jih javni zavod Zdravstveni dom Ravne nudi, so povabili študente in študentke medicine na sprva formalno, nato tudi bolj osebno neformalno druženje. Dogodku se je odzvalo okoli 30 študentk in študentov.
Na novinarski konferenci je svež pristop in proaktivnost pridobivanja kadrov izpostavila predsednica sveta zavoda ZD Ravne Tina Vetter, mag. zdr. nege.
Zdenka Koželj Rekanović, dr. med. spec. spl. med., ki je mesto direktorice ZD Ravne prevzela s 1. julijem 2024, s tem pristopom uresničuje svojo vizijo s katero želi prispevati k razvoju zdravstvene dejavnosti v Mežiški dolini in da ZD Ravne postane zaželena destinacija za mlade vseh zdravstvenih profilov. Koželj Rekanović je že dolga leta glavni in neposredni mentor za družinsko medicino, kot je še dodala, ZD Ravne omogoča mentorje s področij družinske medicine, psihiatrije, pediatrije, medicine dela, priključuje se mentorica na področju interne medicine. Študenti v ZD Ravne lahko opravljajo počitniško delo, klinično prakso, klinične vaje, imajo specializante iz družinske medicine, pediatrije, medicine dela, prometa in športa, psihiatrije in so v postopku akreditacije za opravljanje izbirnega dela pripravništva. Kot je še izpostavila direktorica: »Po končanem študiju nudimo delo sobnega zdravnika, specializacije iz različnih področij, delo zobozdravnika in odprti smo za širjenje programov, tudi povsem po meri.« Študentom, s katerimi ima veliko izkušenj je še svetovala: »V življenju se odločite za tisto vejo medicine, ki vas bo osrečevala, saj boste samo na ta način lahko preživeli vse izzive, ki jih prinaša naš poklic. Samo srečen zdravnik je lahko dober zdravnik.«
Pomočnica direktorice Belinda Ploder, mag. zdr. in soc. ved je osvetlila pomen dobre delovne klime in podpornega delovnega okolja za rast, obstoj in razvoj kadrov. Zaposlenim omogočajo najboljši izkoristek prostega časa s premakljivim delovnim časom, so v pridobivanju certifikata družinam prijazno podjetje oz. javni zavod, omogočajo opravljanje vaj v času študija s področja družinske medicine, psihiatrije ter pediatrije, nudijo izvajanje klinične prakse družinske medicine, v prihodnje tudi na področju zobozdravstva in pediatrije, omogočajo delo sobnega zdravnika, ki ga po trajanju in načinu dela oblikuje izvajalec sam, ter specializacije z mentorji na področju družinske medicine, interne medicine, ter neposredne mentorje praktično na vseh področjih dela. Ploder je še dodala: »V letošnjem letu je pri nas študentsko delo opravljalo kar 12 študentov, nekaj je bilo študentov medicine, zdravstvene nege, fizioterapije, … s kadrovskimi štipendijami smo podprli 3 štipendiste. Prav v prihodnjem tednu bo objavljan nov razpis.«
Dogodek je podprlo Ministrstvo za zdravje, zbrane je prek video povezave nagovoril državni sekretar Denis Kordež, Barbara Galuf Zajc, Vodja oddelka za pripravništvo, sekundariat, licence in register zdravnikov iz Zdravniške zbornice Slovenije je predstavila program pripravništva in specializacij, pismo podpore je poslal dekan Medicinske fakultete Univerze v Ljubljani prof. dr. Igor Švab, dr. med. Srečanju namenjajo podporo tudi institucije, s katerimi ZD Ravne zgledno sodeluje, NIJZ OE Ravne, ZZZS in ZRCK, ki so na dogodku aktivno sodelovali s predstavitvijo svojega dela in reševalnega vozila ter možnosti zaposlovanja.
V imenu lokalnih skupnosti Mežiške doline je študentkam in študentom namenila besedni nagovor županja občine Črna na Koroškem, mag. Romana Lesjak, ki je vse zbrane navdušila z vsem, kar lahko - od kakovosti bivanja do možnosti ustvarjanja in dela, ponudijo občine Črna, Mežica, Prevalje in Ravne na Koroškem, z željo: »… da bi se vsaj nekaj vas odločilo, da živite in delate na Koroškem, ki je rajska destinacija. Lokalne skupnosti bomo delale na tem, da izboljšamo možnosti in priložnosti zdravstvene oskrbe v naši dolini. Zdravstveni dom s postajami mora biti aktivno vpleten v delovanje lokalnih skupnosti, sodelovanje z občinami ustanoviteljicami ter javnimi zavodi v regiji, zlasti pri zagotavljanju pogojev dela za celotno Koroško.«
V sklepnem delu druženja so mladi študenti in študentke medicine, specializanti, sobni zdravniki, … nagovorili mlade udeležence srečanja. Sodelovali so Neža Švajger, študentka 4. letnika MF MB, Barbara Šernek, absolventka MF v Ljubljani, sobna zdravnika Maruša Mlinar Urh in Jan Urh, specializanta družinske medicine Gašper Keber in Petra Jevšnikar Peachy ter specializant radiologije Simon Rekanović.
S prvoosebnimi izkušnjami, nasveti za mlade študentke in študente ter predvsem z obilo koristnih informacij za vse, ki na svojo karierno pot šele stopajo, so navdušili zbrano občinstvo.
Za glasbeni program sta poskrbeli Ema in Urška Kordež.
Foto: Nace Zavrl, Nacfoto