Čebele in čebelarji ter vrteški otroci o sodelovanju
Tudi v tem šolskem letu otroci in vzgojiteljice enote Levi devžej ponovno sodelujejo s člani Čebelarskega društva Kotlje, katerih cilj je ozaveščati prebivalstvo o pomenu čebel, ter ohranjanje in oblikovanje odnosa do narave.
V mescu septembru so otroci v okviru projekta Čebela velikanka in otvoritve čebelarske učne poti na Ravnah na Koroškem sodelovali z zanimivo razstavo in kratkim, zelo zanimivim kulturnim programom.
Tradicionalni slovenski zajtrk so v Kotljah obeležili 17. novembra 2023. Zajtrk je vseboval predvsem živila, ki so zelo pomembna za zdrav razvoj vsakega posameznika: mleko, maslo, kruh, med in jabolko. Vsem naštetim živilom so vzgojitelji in otroci posvetili prav posebno pozornost, z namenom obveščanja in osveščanja otrok in vzporedno staršev o pomenu zdravja in pomenu zajtrka v okviru prehranjevalnih navad in živil domačega izvora ter pomenu čebel in čebelarstva.
V igralnicah in na hodnikih Hotuljskega vrtca so ta dan odmevale pesmi o čebelah, čebelarjih. Zavladala je »čebela«, tista majhna žuželka, ki je še tako pomembna za nas, obstoj človeštva. Na povabilo čebelarjev so se odpravili na obisk k učnemu čebelnjaku in si ogledali čebelnjak v mirovanju.
20. maj je svetovni dan, ki je posvečen čebelam in drugim opraševalcem, ki imajo pomembno vlogo pri varnosti s prehransko preskrbo. Njihova prisotnost pa je tudi pokazatelj stanja lokalnega okolja. Svetovni dan čebel je bil določen v poklon začetnika sodobnega čebelarstva, Slovenca Antona Janše, katerega datum rojstva je bil izbran za svetovni dan čebel.
V enoti Levi devžej so tako pomemben dan preživeli skupaj s čebelarji, ki so jih povabili na ogled njihovega učnega čebelnjaka. Otroci so opazili, da so čebele pri svojem delu zelo aktivne; urno so namreč letale sem ter tja, nabirale cvetni prah in ga prinašale v panje. Ob prijetnem druženju in pogovoru s čebelarji so izvedeli, kako pomembno je opraševanje žuželk.
Čebelarji so jim pripravili tudi pokušino medu, katere se vedno zelo radi udeležijo. Ne le, da je med zelo okusen, temveč je tudi dragocen za zdravje in, da se v njem skriva bogastvo zdravilnih sestavin, ki jih naše telo potrebuje za pravilno delovanje možganov, delovanje imunskega sistema, obnavljanja kože, itn.
Ob poslušanju in pripevanju Slakove pesmi »Čebelar« so se čebelarjem zahvalili za srečanje in prijetno sodelovanje ter jim zaželeli: »Naj medi!«
Prišli so do zaključka, da je pomembno čuvati čebele in vso našo naravo, ter se seznanili še s slovenskim pregovorom.
»Če pristni je čebelji med, je prava to nebeška jed, otroci se po njem krepe in starši se po njem rede, vsak med pa nima te lastnosti, saj tudi medu umetnega je dosti, kar čebelica nam da, to nas poživi in okrepča.«