Zaključek projekta KOR-NET: Koroška za mlade, mladi za Koroško!
V petek, 12. aprila 2024, se je v Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika na Ravnah na Koroškem odvil zaključni dogodek projekta KOR-NET (Koroška mreža podpornega okolja za mlade), ki se formalno izteče konec aprila. S srečanjem, ki so ga spremljale poučne delavnice za mladino in okrogla miza z različnimi deležniki državnega in regionalnega mladinskega sektorja, je projektna ekipa zaokrožila dobri dve leti dela na projektu ter javnosti predstavila publikacijo “Model aktivne participacije: skupnost za mlade, mladi za skupnost”, zbornik dobrih praks na področju mladinskega dela. Zaključek projekta, podprtega s strani Norveškega finančnega mehanizma, je potekal v optimističnem duhu.
Koroški partnerji (Dravit Dravograd, A. L. P. Peca, KMKC Kompleks, Spotur Slovenj Gradec in OOZ Ravne na Koroškem) so skupaj s predstavnikom norveške partnerske organizacije (Bjerkaker LearningLab), z gosti iz mladinskega sektorja ter drugimi pomembnimi deležniki iz regije in od drugod potegnili črto pod doseženo. Izkupiček je konkreten: Virtualni mladinski inkubator Koroške, spletno stičišče regionalnega mladinskega sektorja, 13 mladinskih delovnih postaj po celotni regiji, organizacija številnih taborov in izobraževanj ter, ne nazadnje, model aktivne participacije, zbornik dobrih praks in projektnih idej na mladinskem področju. Organizatorji so nakazali tudi pot naprej za projektno partnerstvo, ki z zaključkom projekta seveda ne zaključuje s svojim poslanstvom. Model aktivne participacije: učimo se od najboljših Rdeča nit petkovega dopoldanskega druženja je bila prihodnost mladinskega dela na Koroškem, ki je dobilo s projektom KOR-NET nov zagon in ki ga velja po ocenah zbranih ohranjati tudi v prihodnje. Po uvodnih pozdravih Žarka Tomšiča, direktorja Dravita (vodilnega partnerja projekta), in Sturle Bjerkakerja, norveškega gosta, je zbrane nagovorila Viktorija Barbič, direktorica A. L. P. Peca. Predstavila jim je zaključno publikacijo projekta, "Model aktivne participacije", ki nosi pomenljiv podnaslov: "Skupnost za mlade, mladi za skupnost". V zborniku je ekipa zaokrožila glavna dognanja ob izvajanju svojih raznolikih projektnih aktivnosti. Model med drugim povzema ugotovitve obširne raziskave o potrebah koroške mladine, ki je potekala v obliki delavnic in anket ter je zajela kar 10 % vseh mladih (starih med 14 in 29 let) v regiji, pa tudi dobre prakse mladinskega dela doma in v tujini, ki jih je ekipa spoznavala na svojih terenskih obiskih. V zaključnem delu publikacije, ki cilja na nadaljnjo aktivacijo koroškega mladinskega sektorja, so temeljito (p)opisane tudi projektne ideje, primerne za domačo regijo.
Viktorija Barbič, direktorica A. L. P. Peca: "Nekaj res dobrih projektov za mlade smo imeli priložnost videti v praksi po Sloveniji in na Norveškem, nekaj smo jih našli tudi v literaturi in na spletu. Veliko je stvari, ki so že bile izvedene, le prenesti jih je treba v naše okolje. Ni nam treba odkrivati tople vode, potrebno se je samo lotiti konkretnega projektnega dela." Okrogla miza: po KOR-NETu KOR-NET! O razvojnih vlogah mladinskega dela ter viziji nadaljnjega razvoja koroškega mladinskega sektorja je tekla beseda tudi na okrogli mizi z naslovom "Koroška za mlade, mladi za Koroško". Moderator Aljaž Kitak se je o razvojnem potencialu, ki se "skriva" v koroški mladini, pogovarjal s sogovorniki z različnih nivojev upravljanja mladinskih zadev. Svoje poglede so predstavili: dr. Jerneja Jug Jerše, vodja predstavništva Evropske komisije v RS, mag. Tina Kosi, direktorica Urada RS za mladino, Anton Preksavec, župan Občine Dravograd, dr. Lucija Čevnik, strokovnjakinja za psihosocialno pomoč mladim, ter Neža Vrunč, predsednica Mladinskega sveta Slovenj Gradec. Sogovorniki so se strinjali s projektno ekipo, da bo za nadaljnje kvalitativne in kvantitativne preskoke v delu s koroško mladino potrebno sodelovanje vseh deležnikov nacionalnega, regionalnega in lokalnega okolja, ki morajo mlade najprej slišati oziroma razumeti njihove želje in potrebe, prepoznati razvojni potencial, ki ga nosijo, nato pa le-tega podpreti s konkretnimi vložki, strokovnimi in finančnimi. Le tako bomo mlade (znova) motivirali za aktivno participacijo v različnih sferah domačih skupnosti ter jih skozi (so)oblikovanje kakovostnega življenjskega in delovnega okolja v regiji tudi zadržali.
Viktorija Barbič, direktorica A. L. P. Peca: "Sama že četrt stoletja delam na lokalnem razvoju, zato mi je dobro znano, kaj vse se lahko naredi, če sodelujemo in se povezujemo. Prepričana sem, da bomo uspeli v življenje spravili idejo o trajnem partnerstvu za mlade na Koroškem, ki ne bo poznalo občinskih meja in ki bo našo mladino podprlo pri njenem odraščanju in polnopravnem vključevanju v skupnost. Če kot regija pozabimo na mlade, smo pozabili na prihodnost. Njihovo in svojo." Po okrogli mizi so se gostje v parku pridružili dijakom na različnih tematskih delavnicah (ekologija, zdrav življenjski slog, glasba, boj proti odvisnosti od spleta in od drog), ki so potekale vzporedno z okroglo mizo. Tam s(m)o zbrani zaključili praznik mladinskega dela na Koroškem, ki si lahko tudi na osnovi dosežkov projekta KOR-NET v bližnji prihodnosti obeta novih odločnih korakov naprej in nadaljnjega povezovanja vseh, ki v regiji in širše skrbimo za mlade in njihovo uspešno integracijo v družbo.