Prireditev pod vaškimi lipami ob krajevnem prazniku Kotelj
Krajevni praznik Kotelj, ki se odvija na zadnjo oktobrsko nedeljo, je tudi v znamenju Kuharjevih dnevov, ki se zaključijo pod mogočno lipo pri spomeniku padlim za svobodo. Na križpotju ob vaških lipah pred pokopališčem v Kotljah stoji mogočen spomenik, ki so ga Hotuljci posvetili partizanskemu mitingu na zadnjo oktobrsko nedeljo leta 1943, spomin vsem svojim padlim borcem in žrtvam fašističnega nasilja. To je dan za obuditev spomina na Kotlje sredi najhujše okupacije, ko so za en dan, ob pesmi, pogumu in goreči želji, postale svobodne. Pod mogočnima vaškima lipama se je torej zgodil veličastni miting, na katerem je šest govorcev navdušilo domačine, da bodo zmagali »siroteji«, kot so mnogi imenovali partizane. Pred spomenikom 54 padlih borcev (Hotuljcev) med drugo svetovno vojno vsako leto počastijo spomin na hotuljski tabor, na zadnjo oktobrsko nedeljo leta 1943, ko so borci in borke II. čete I. Koroškega bataljona, med njimi tudi Hotuljci, prišli ravno med pridigo v hotuljsko cerkev in zahtevali pridigo v slovenščini. Na koru pa se je oglasila lepa slovenska pesem.
To je torej spomin na dan, ko so bile Kotlje en dan osvobojene. Njim v spomin in slavo je to dan, ki ga v Kotljah obeležijo kot krajevni praznik.
S prihodom Pihalnega orkestra železarjev Ravne in številnih praporščakov na prizorišče in s slovensko himno se je slovesnost pod lipami pričela. Spomnili smo se vseh žrtev in padlih za svobodo ter jih počastili z minuto molka.
Prisluhnili smo pozdravnemu nagovoru podžupana Občine Ravne na Koroškem Aljaža Verhovnika, ki je pozdravil vse borce, veterane vojne za Slovenijo, krajane, vse Kuharjeve in ostale zbrane. Na svečani prireditvi ob krajevnem prazniku v Kotljah smo prisluhnili še osrednjemu govorniku, predsedniku Zveze združenj borcev za vrednote narodnoosvobodilnega boja Mežiške doline, Stanislavu Ovniču. Predsednik sveta krajevne skupnosti Kotlje Zvonko Gros je pozdravil vse zbrane in orisal, kaj se je novega zgodilo v Kotljah in okolici.
V Kotljah so izredno ponosni na mlade, ki skoraj vsako leto popestrijo prireditev na zadnjo oktobrsko nedeljo. Nastopili so šolarji hotuljske podružnične šole in s svojim prisrčnim programom razvedrili in popestrili srečanje. Po Vorančevi vrnitvi iz Mathausna so nastale številne pripovedi, ki jih je pisatelj, čeprav se je zaklel, da ne bo več pisal, strnil v globoko prežemajoče misli. Večina je zbranih v zbirki Naši mejniki, ki je izšla leta 1946. Prisluhnili smo odlomku iz pripovedi z naslovom »Koliko jih je danes« v interpretaciji Ivanke Gorenšek. Kulturni program je sooblikovala moderatorka Katarina Valentar. Zazvenela je tudi pesem, ki so jo zapeli pevci vokalnega kvinteta Ajda.
Organizator prireditve je bil Svet krajevne skupnosti Kotlje v sodelovanju s Krajevnim odborom ZB za vrednote NOB Kotlje.