Sijaj jekla - 400 let jeklarstva v Mežiški dolini / predstavitev kataloga
Koroški pokrajinski muzej, Muzej Ravne na Koroškem je ob prazniku mesta Ravne na Koroškem, ki je posvečen spominu ustanovitve organizacije OF pred 80. leti, javnosti predstavil katalog stalne razstave Sijaj jekla – 400 let jeklarstva v Mežiški dolini. Predstavitev se je zgodila tudi ob zaključku DEKD, letos tematsko posvečenih (Vz)trajnostni ali trajnostni dediščini.
»Jeklarska dediščina je vsekakor trajnostna in (vz)trajnostna dediščina v svojem bistvu in na simbolni ravni. Z njo je povezana tudi vztrajnost mnogih in številnih posameznikov in ustanov, ki kar ne nehajo verjeti v pomen ohranjanja in promocije naše dediščine in naše identitete. Muzej na Ravnah na Koroškem že sedemdeset let zbira industrijsko in tehniško dediščino, že 20 let pa deluje SPKŽ, ki povezuje ustanove v slovenskem in mednarodnem prostoru,« je povedala urednica kataloga dr. Karla Oder.
Predsednik Društva SPKŽ Maksimilijan Večko je predstavil najpomembnejše dosežke delovanja in povezovanja ustanov, med katerimi je gostovanje razstave Tri tisočletja železarstva na Slovenskem v Moskvi leta 2011 in mnoge odmevne skupne razstave.
Dr. Vinko Skitek iz Pokrajinskega arhiva Maribor, enota Ravne na Koroškem je strnil svoje raziskovalne izsledke o rudarstvu in železarstvu v zgodnjem novem veku in pojasnil nastanek fužin v Črni na Koroškem leta 1620.
Prof. dr. Jakob Lamut, upokojeni dekan NTF, že od vsega začetka sodeluje pri SPKŽ. Kot metalurg, profesor in dekan NTF je študentov razkrival metalurške procese iz preteklosti. Med njimi je zanimiv postopek pudlanja, ki so ga z angleškega otoka na Prevalje prinesli bratje Rosthorn. Poznavanje preteklih inovacij in izboljšav pa lahko da novo dodano vrednost današnjim inovacijam..
Alojz Buhvald, izvršni direktor za proizvodnjo SIJ Metala Ravne, je izpostavil dejstvo, da SIJ Metal Ravne še danes izdeluje vrhunska jekla za letalsko industrijo, energetiko, avtomobilsko industrijo itd. Ponosno sodelujejo pri ohranitvi in varovanju dediščine, ki so jo ustvarile generacije delavcev in je del naše identitete. Nekatere družine že več stoletij vztrajajo v tej industriji in s znanjem in veščinami pomembno prispevajo k vrhunski kakovosti jekla.
Dolores Gerbec – oblikovalka kataloga
Grafična oblikovalka je razstavi in katalogu dala všečno podobo. Odlično je uspela v celoto povezati barvno pestrost vseh razstav v Stari železarni in raznolikost objavljenega gradiva v katalogu. Katalog obsega čez 300 strani, razdeljen je v pet vsebinskih sklopov, pri katerih so sodelovali številni avtorji iz Narodnega muzeja Slovenije, Naravoslovno-tehniške fakultete Univerze v Ljubljani, SIJ in SIJ Metal Ravne, Društva SPKŽ in Koroškega pokrajinskega muzeja, Muzeja Ravne na Koroškem.
V imenu občine Ravne na Koroškem je spregovoril Aljaž Verhovnik, podžupan občine Ravne na Koroškem. Muzeju in območju Stare železarne je zaželel uspešno prenovo in razvoj novih zanimivih vsebinskih programov, ki so predvideni v projektu muzej Stare železarne – OrnK železarna – sofinanciranem s strani EU in potrjenega s strani Ministrstva za kulturo RS.