Festival slovenskega jazza 2022
Prvi jazz festival se je zgodil davnega leta 1960 na Bledu v organizaciji Jazzovskega društva Ljubljana. Od leta 2012 je organizacijo festivala prevzela ekipa Jazz Ravne, ki se trudi, da Festival slovenskega jazza v kratkem času in bolj kot ne na enem mestu predstaviti slovensko jazzovsko ustvarjalnost. Z mislijo, da mora prav vsak obiskovalec najti nekaj zase.
Ta teden bo Koroška v znamenju jazza. Prireditev se je začela s koncertom Marka Zaletelja in Zale Črešnik v Hiši Poljana, v naslednjih dneh pa se bodo koncerti z raznovrstnimi odličnimi ustvarjalci zvrstili na Ravnah na Koroškem na različnih lokacijah. Dogajalo se bo vse do sobote.
S sloganom Malo denarja - veliko glasbe bo ta teden na Koroškem, večinoma na Ravnah na Koroškem, zdaj že njegovem tradicionalnem prizorišču, potekal Festival slovenskega jazza, že 18. po vrsti.
18. Festival slovenskega jazza je s prvim dogodkom obogatil festivalsko dogajanje z odprtjem spletne razstave Jazz v sliki - glasba kot motiv je bil že v začetku septembra, izdelki udeležencev izbirnega predmeta likovno snovanje na Osnovni šoli Koroški jeklarji in likovnega krožka podružnične OŠ Kotlje. Navdih za dela v različnih tehnikah, ki si jih lahko ogledate na facebook strani Jazza Ravne, so mladi umetniki jemali ob glasbi z zgoščenk Marko skače in StickControl.
Sreda, 14. septembra, je postregla z zanimivim dogodkom, ki je združil koncert in razstavo fotografij in slik z našim jazzom močno povezanih umetnikov. Jože Požrl – fotografije; Stojan Brezočnik – slike; Boštjan Gombač – različni inštrumenti. Portreti – muzika v podobi je skupni naslov treh umetnikov, ki se predstavljajo vsak s svojim medijem. Primorski fotograf Jože Požrl je že desetletja del slovenske jazzovske scene, v zadnjih letih pa na naše veliko zadovoljstvo tudi del ekipe Jazz Ravne. Z razstavnim trojčkom “Jaz(z) igram pa na fotoaparat” bi se moral publiki predstaviti že pred dvema letoma, a razmere takrat tega niso dopuščale. A nič zato; v fotografijo ujeti trenutki so živi še danes, avtor pa jim kot veliki ljubitelj in odličen poznavalec dobre glasbe daje prav poseben osebni pečat. Skupaj z njim se predstavi še domačin, grafik in slikar Stojan Brezočnik, neutrudni raziskovalec človeške figure, ki mu jazz prav tako ni neznanka. Še več – njegova tokratna dela so navdahnjena prav s portreti glasbenikov, ki jim je ob tej priliki vdahnil prav posebno osebno noto. Glasbeni del večera je pripadal multi instrumentalistu in enemu največjih posebnežev slovenske glasbene scene – mišljeno seveda zgolj pozitivno – Boštjanu Gombaču. Iskren, inovativen, duhovit, poln norih in še bolj norih idej; glasbenik, ki s publiko deli svoje srce in dušo. Odprtje razstave in koncerta je pospremil župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen. Besede je prepletala Nika Hölcl Praper. Idejni vodja razstave je eden od 'fotrov' jazza Franc Kokal.
Dan pred tem je v Hiši Poljana potekal koncert Marka Zaletelja in Zale Črešnik, s katerim se je pravzaprav tudi uradno začel 18. Festival slovenskega jazza. Mariborski kitarist, ki je na slovenski glasbeni sceni prisoten že več kot 30 let, in njegova učenka z nežnim dekliškim glasom, ki se organsko zlije z občutenim igranjem kitare, soustvarjata novo uspešno glasbeno zgodbo.
Festival slovenskega jazza, kot vedno, ni pozabil na najmlajše občinstvo, na tiste, ki so se udeležili koncerta namenjenega otrokom vrtcev in osnovnih šol. Boštjan Gombač z različnimi inštrumenti in Sašo Vollmaier na klavirju sta pričarala čudovit, nepozaben dopoldan na odru Kulturnega centra Ravne. Zasedba Gombi&Leri je mladim približala svoj pogled na glasbo in improvizacijo skozi različne žanre. Ustvarjalca sta sodelovanje začrtala na koncertu iz cikla 1na1 (SiTi teater), kasneje pa sta odigrala/delila zvok in zgodbe tudi na koncertu za otroke v okviru 63. Jazz festivala Ljubljana.
V četrtek, 15. septembra 2022, se bo spoznaval del bogate slovenske zgodovine jazza v enem večeru, ki se bo prav tako odvil Kulturnem centru Ravne. Koncert Stoletje slovenskega jazza bo izvedel Big Band RTV Slovenija, že desetletja eden stebrov jazzovske ustvarjalnosti pri nas, z dirigentom Lojzetom Krajnčanom in vokalistko Ano Bezjak.
18. Festival slovenskega jazz se bo zaključil v soboto dopoldan, ko bo na Tržnici Ravne Odprta kuhinja z glasbenim programom Celeia Dixi Banda in udeležencev Šole Jazz Ravne. Zvečer pa se bodo zvrstili koncerti v KMKC Kompleks. Nastopile bodo zasedbe CUT Trio, Ecliptic in P'Jays.