Mestna hiša Ravne na Koroškem gosti Bisere koroške arhivske dediščine
V letu 2022 beležimo 30 let od ustanovitve enote Pokrajinskega arhiva Maribor za Koroško in od danes dalje, v prostorih mestne hiše Občine Ravne na Koroškem (Gačnikova 5), gostimo razstavo Biseri koroške arhivske dediščine. V znak dobrega sodelovanja z dr. Vinkom Skitkom in podpore enoti PAM za Koroško, smo se odločili tudi obiskovalcem občinske stavbe omogočiti ogled predstavitve njihovega izjemnega dela.
Prve korake na poti do sistematične skrbi za arhivsko gradivo koroškega območja sta naredili leta 1949 ustanovljena študijska knjižnica in leta 1953 ustanovljeni delavski muzej na Ravnah. Obe instituciji sta se poleg svojega osnovnega poslanstva posvetili tudi skrbi za ohranjanje starejšega arhivskega gradiva pomembnega za koroško zgodovino. Leta 1963 je območje Koroške regije, na področju varstva arhivskega gradiva prišlo v pristojnost Pokrajinskega arhiva Maribor. S tem mu je bila naložena primarna skrb za hrambo vsega arhivskega gradiva, ki je nastalo in je nastajalo na območju Mežiške, Dravske in Mislinjske doline. Poseben izziv so za arhiv pomenile družbeno politične spremembe, ki so nastopile z osamosvojitvijo Slovenije leta 1991. Pred prestrukturiranjem se ni znašlo samo gospodarstvo, temveč tudi celotna državna in lokalna samouprava. Institucije, ki so delovale dolga desetletja so se ukinjale in nastajale so nove. S tem pa je postajalo vedno bolj pereče vprašanje ustrezne skrbi in dolgoročne hrambe arhivskega gradiva organov, institucij in podjetij, ki so prenehali s svojim delom. Da bi sledili potrebam, ki so bile na terenu so se v Pokrajinskem arhivu Maribor odločili ustanoviti dve enoti arhiva in sicer po eno za Prekmurje in eno za Koroško. Obe sta bili formalno ustanovljeni na seji sveta Pokrajinskega arhiva Maribor 6. julija 1992.
Uradna otvoritev enote za Koroško, ki je našla svoje prostore v ravenskem dvorcu je bila naposled 28. septembra 1994 z razstavo »Koroški plebiscit 1920 v sodnih in župnijskih arhivih«, ki sta jo oblikovala arhivista Emica Ogrizek in Marjan Gerdej.
Enota je s svojim rednim delovanjem začela 1. januarja 1995. Vodil jo je arhivist Marijan Gerdej, ki je bil sprva na Ravnah prisoten enkrat tedensko, kasneje pa vsak dan.
Z začetkom novega tisočletja so se na enoto pričeli zgrinjati temni oblaki. Ker takratni grajski prostori niso bili ustrezni za dolgoročno hrambo arhivskega gradiva je morala enota za svoje delovanje najti druge prostore. Občina Ravne je nato našla ustreznejše prostore v kletni in pritlični etaži desnega krila stavbe upravne enote na Čečovju, kjer enota arhiva domuje še danes. Na enoti je do svoje upokojitve leta 2011 delal pokojni arhivist Marijan Gerdej. Zaradi zaostrenih finančnih razmer je po njegovem dohodu v pokoj enota ostala brez lastnega arhivista. Občasno so njeno odprtost zagotavljali zaposleni iz matičnega arhiva v Mariboru. Ponovno pa je enota dobila redno zaposlenega arhivista oktobra 2018.
Osrednja nit razstave je predstavitev delovanja Enote Pokrajinskega arhiva Maribor za Koroško z zvrstmi arhivskega gradiva, ki ga hrani. V slikovni podobi pa so predstavljeni tudi nekateri »biseri« koroške arhivske dediščine, ki so hranjeni v depojih Pokrajinskega arhiva Maribor.
Vabljeni, da si razstavo Biseri koroške arhivske dediščine ogledate v času odprtja mestne hiše.