Tradicionalna slovesnost na Trotovem vrhu
V nedeljo, 11. julija 2021, je na Trotovem vrhu na Strojni potekala tradicionalna slovesnost, ki jo organizator, ZZB Mežiške doline in v njegovem imenu občinska organizacija na Ravnah na Koroškem, organizira na mestu, kjer se je 19. marca 1945 odvijal spopad med partizansko enoto Koroškega odreda in policijsko – gestapovsko četo iz Dravograda, ki je tiste dni prečesavala območje Strojne in Libeliške gore in iskala partizane. Partizani so ji pri Trotovem vrhu, na pomembnem križišču poti med Dravsko in Mežiško dolino, postavili zasedo. Na partizanski strani sta bili v tem boju dve žrtvi: Alojz Kompan – Žnidaršič, rudar iz Črne na Koroškem, je bil smrtno zadet, Lipej Kolenik iz Pliberka pa je bil težko ranjen. Z veliko sreče je ostal živ do konca vojne, nato pa poslan na dolgotrajno zdravljenje v bolnišnico Maribor. Šele avgusta 1945 se je vrnil v domači Pliberk.
Slovesnost pa je namenjena tudi spominu na trpljenje ljudi, domačinov s Strojne in Libeliške gore med okupacijo. Seveda pa se med slovesnostjo spomnijo tudi pokončnih ljudi, domačinov, ki so podpirali partizanski boj in partizanom marsikdaj omogočili preživetje. Letos so izpostavili spomin na Mitjo Šipka in Karla Polanca, dolgoletnega organizatorja slovesnosti na Trotovem vrhu.
Predsednik ravenske borčevske organizacije Maksimiljan večko je poskrbel za vsebinsko bogat program. Nastopili so harmonikaši KUD Prežihov Voranc ter Šipkovi Šentanevski pavri.
Slavnostni govornik na prireditvi je bil Franjo Murko, ki je bil v času osamosvojitve direktor koroškega radija. Murko je v svojem govoru zajel in orisal zgodovinska dejstva iz NOB ter omenil tudi 30. obletnico samostojne Slovenije.
Sledilo je še polaganje venca k spomeniku, ki sta ga položila predsednik Združenja borcev za vrednote NOB Mežiške doline Stanislav Ovnič in … nato pa je predsednik ZB za vrednote NOB Ravne na Koroškem Maksimilijan Večko tradicionalno slovesnost na Trotovem vrhu zaključil z vabilom navzočim, da se teden kasneje zberejo na pokopališču na Strojni pri grobu partizana Žnidaršiča in od tam krenejo na pohod do Komelja, kjer bo potekala, letos že štiridesetič, slovesnost v spomin na Domnovo četo.
Foto: ZB Dravograd, Željko Burica