Predstavitev pilotnega projekta dolgotrajne oskrbe – Koroško središče integriranih skupnostnih storitev
V sredo, 11. decembra 2019, so v Koroškem medgeneracijskem centru (KMC) pripravili 3. novinarsko konferenco v okviru pilotnega projekta dolgotrajne oskrbe – Koroško središče integriranih skupnostnih storitev.
Glede na to, da projekt poteka že dobro leto in pol, so želeli predstaviti rezultate in ugotovitve pilotnega projekta, prikazati primere dobre prakse ter pomembnost uporabe e-oskrbe na terenu in izpostaviti pozitivne vidike nove storitve glasbene terapije za osebe z demenco.
Na novinarski konferenci so najprej govorniki, mag. Marjana Kamnik, vodja projekta, Srečko Mlačnik, direktor Koroškega doma starostnikov (nosilec projekta) ter Janez Praček, predstavnik Ministrstva za zdravje ter skrbnik pogodbe pilotnega projekta, predstavili potek aktivnosti in izpostavili, da so do sedaj za vstop v sistem dolgotrajne oskrbe prejeli 536 vlog. Po oceni upravičenosti je do različnih brezplačnih storitev dolgotrajne oskrbe upravičenih kar 336 uporabnikov, ki so oblikovane glede na njihove potrebe. Tako samo v občini Ravne na Koroškem storitve trenutno prejema 62 uporabnikov.
Nato pa so govorci opisali storitve e-oskrbe, in sicer osnovni paket, ki ga ponuja Telekom Slovenije, telemedicino in pametne ure. Za lažjo predstavo, kako storitve potekajo v praksi, pa so za predstavitev prosili uporabnika, ki nove tehnologije že koristita. Franc Rudel, ki je bolnik s srčnim popuščanjem ter zato uporabnik telemedicine, je izpostavil, da mu dnevno spremljanje teže, ki je ključna za prepoznavanje nabiranja vode okoli srca, pomeni večjo varnost. Tehnologija mu omogoča, da se podatki o teži dnevno pošiljajo k lečečemu zdravniku, ki ga v primeru odstopanj parametrov, nemudoma pokliče in predpiše terapijo. Tako se izogne obisku pri zdravniku, ustvarjanja čakalnih vrst ter si izboljša zdravstveno stanje.
Tudi uporabnik pametne ure, Branko Rapuc, je izpostavil, da mu tehnologija s tem, ko bi prepoznala padec oz. javila njegovo lokacijo v primeru, da bi imel težave in ne bi mogel sam obvestiti svojce, pomeni veliko varnost, kar mu je kot invalidu zelo pomembno.
Na kratko pa je bila predstavljena tudi glasbena terapija za osebe z demenco, katere pozitivni rezultati se že kažejo in bodo predstavljeni na naslednji novinarski konferenci ob koncu projekta ter izobraževanja za neformalne oskrbovalce. Izobraževanj, ki so potekala v občinah: Ravne na Koroškem, Prevalje in Črna na Koroškem, se je udeležilo več kot 120 različnih slušateljev, nekaj od teh pa je obiskalo tudi več kot 80 % predavanj in so za udeležbo prejeli potrdilo.
Od začetka izvajanja storitev je integriran tim na terenu za uporabnike opravil 3.164 obiskov, kjer je uporabnikom glede na individualne potrebe nudil strokovno podporo, usmerjanje in pomoč pri osnovnih opravilih za čim bolj kakovostno bivanje v domačem okolju.