Rožnati oktober tudi Ravne na Koroškem odene v rožnato
Rožnati oktober je mednarodni mesec osveščanja o raku dojk, najpogostejši obliki raka pri ženskah. V Sloveniji vsako leto za rakom dojk zboli več kot 1300 žensk in okoli deset moških, več kot 400 žensk in nekaj moških pa umre. To pomeni, da vsak dan nekje v Sloveniji več kot tri ženske izvedo za diagnozo, vsaj ena pa umre; to pa niso samo številke, to so žene, mame, hčere, prijateljice in sodelavke. Vedeti moramo, da je rak dojk dobro ozdravljiv, če je odkrit dovolj zgodaj. Zato je za zmanjševanje umrljivosti pomembno predvsem osveščanje, zgodnje odkrivanje in takojšnje učinkovito zdravljenje.
Statistika kaže, da smo Korošice z Raven na Koroškem dobro obveščene in skrbimo za preventivo, smo osveščene in se na tem področju izobražujemo, posebej ta mesec pa zavedanje, da je preventiva dobra priložnost obvladovanja te bolezni, še dodatno krepimo. Po podatkih katalogov Zdravje v občini 2019 je bila pojavnost novih primerov raka na dojki v občini Ravne na Koroškem med leti 2011 in 2015 nižja od slovenskega povprečja, starostno standardizirana stopnja je znašala 95 primerov na 100.000 prebivalcev, v slovenskem povprečju pa 118 primerov na 100.000 prebivalcev.
Zaradi hitrega načina življenja se premalo zavedamo velikega pomena vsakodnevne skrbi zase, za svoje zdravje, zato smo v okolju nanizali opomnike, ki nas bodo na naših vsakodnevnih poteh opozarjali, da ne smemo pozabiti nase. Nacionalni inštitut za javno zdravje OE Ravne na Koroškem, Koroško društvo za boj proti raku, Koroški medgeneracijski center, TIC in Občina Ravne na Koroškem na pobudo Slovenskega združenja za boj proti raku dojk Europa Donna že tretje leto zapored nadaljujemo z okraševanjem dreves v rožnate dekoracije in s tem z ozaveščanjem občanov in občank o raku dojk.
Lanskim drevesom in klopem v Grajskem parku na Ravnah smo dodali novo podobo še drevesom v Kotljah, na vseh lokacijah pa so ob rožnatih dekoracijah na voljo tudi informativna in zdravstveno-vzgojna gradiva.
Vzemite si čas zase in z roza pentljo podprite naš skupni boj proti raku dojk.
ZAVEDAJMO SE POMENA SKRBI ZA SVOJE ZDRAVJE TUDI KO SMO ZDRAVI!