5. festival ČIČI – Zmeraj prinesi si koco!
Pretekli teden, 13. in 14. junija 2019, smo v Koroški osrednji knjižnici uspešno izpeljali že 5. festival ČIČI – Zmeraj prinesi si koco! To peto, že jubilejno leto je potrdilo, da smo programsko na pravi poti, saj je obisk iz leta v leto večji. Za dobre stvari si je pač treba počasi 'vzgojiti' občinstvo.
Četrtkov sončni popoldan je v park zvabil veliko obiskovalcev in kar spodobno število se nas je zbralo pod osrednjo lipo, kjer smo prisluhnili zanimivega gostu. Dario Cortese, strokovnjak na področju divje prehrane in avtor številnih, tudi potopisnih knjig, je z nami delil svoje dragoceno znanje. Modrovanje po lipo, kot imenujemo te naše, bolj ekološko obarvane, poletne večere v parku, je zares pritegnilo obiskovalce in tudi številne slučajne mimoidoče. V drevesni galeriji grajskega parka pa še vedno lahko najdete fotografije avtoric Nike Hölcl Praper in Simone Vončina.
Petkov dopoldne je bil obarvan zgodovinsko; vabilo na grajski ples je pritegnilo čez 200 obiskovalcev, predvsem osnovnošolskih in vrtčevskih skupin.
Plesalci KUD Galiarda iz Celja so pustili močan vtis s svojimi avtentičnimi oblačili in odličnim prikazom starih plesov, kakršni so se v preteklih stoletjih odvijali med preprostejšimi meščani, pa tudi na italijanskih, francoskih in angleških dvorih.
Otroci so se preizkusili v plesnih korakih, teh so jih člani Kud Galiarda naučili kar mimogrede. Navdušeno so spoznavali tudi starinske igre in igralne pripomočke, s katerimi so si pred digitalno dobo odrasli in otroci krajšali čas. Ob koncu smo program raztegnili kar do maksimuma, saj so si skoraj vsi otroci želeli preizkusiti se v metanju obročev, balinčkanju in na hoduljah, še enkrat zaplesati in se fotografirati z damami in gospodi, ki so bili videti, kot da so se vzeli iz renesančne dobe.
Sledilo je Iskanje knjižnega zaklada za osnovnošolce, pri katerem se otroci pomerijo v poznavanju knjižnice in njenih prireditev, književnosti, pa tudi z branjem povezanih aktualnih dogodkov, nagrad in podobnega. Pri iskanju zaklada sodelujejo v skupinah, na razpolago pa imajo čisto vse pripomočke in gradivo, ki je dostopno v knjižnici. Za zmago tako potrebujejo veliko funkcijske pismenosti, pa tudi sposobnosti smiselne razdelitve dela in skupinskega sodelovanja, mimogrede pa se naučijo tudi marsikaj novega o knjižnici in njenih novostih in dejavnostih. Ob koncu smo v čitalnici pod magnolijo podelili glavno nagrado – knjigo za šolsko knjižnico, vsakemu tekmovalcu zmagovalne skupine pa še (p)osebno nagrado. Vsi skupaj so se ob koncu razveselili tudi čisto preprostih pekovskih poslastic in malinovca ter magnetkov Petra Nosa.
Do zadnjega nismo vedeli koliko ekip se bo popoldan potegovalo za unikatne knjižno-olimpijske medalje. Knjižne olimpijske igre so izvirno tekmovanje, ki od tekmovalcev ne zahteva metre prebranih knjig, potrebna je zgolj dobra volja, osnovna informacijska pismenost, veselje do reševanja ugank ter seveda ravnotežje, ki je pa tako esenca našega življenja. Na koncu so se v štirih disciplinah pomerila štiri ekipe knjižničarskih kolegov. Neizmerno smo se razveselili obiska ekipe Knjižnice Velenje, ki navdušeno obljubila, da pridejo naslednje leto še v večjem številu. Tudi letos so prvo mesto in zlato knjižno-olimpijsko medaljo ubranile kolegice iz Knjižnice Ksaverja Meška Slovenj Gradec, ekipa Knjižnice Velenje je zasedla odlično drugo mesto, bronaste kolajne pa so si zaslužile kolegice v združeni ekipi koroških knjižnic. Velika hvala direktorju Knjižnice Velenje, Vladu Vrbiču, in direktoricama Knjižnice Ksaverja Meška ter naše knjižnice, Dragi Ropič in mag. Ireni Oder, da so v znamenju dobre volje v zadnjem trenutku v olimpijskem duhu pristopili k tekmovanju.
Letos smo pogrešali nam zvesto ekipo Koroške galerije likovnih umetnosti, ki je lastnica že dveh olimpijskih medalj iz preteklih sezon. Opravičeno so bili odsotni zaradi odprtja velike razstave Nezaslišani svet, ki ga imam v glavi (Metamodernizem in metaromantika v slovenskem slikarstvu). Upamo, da se srečamo naslednje letu, na 6. KOI, zlata medalja vas še čaka!
Če je kogar ta zapis navdušil in bi naslednje leto želel sodelovati v knjižno-olimpijski tekmi; naše KOI potekajo v štirih ekipnih disciplinah:
Lepotna čitalnica (ali Koliko knjig (pre)nesete?) je tekmovanje v hitri hoji na kratke proge s knjigo na glavi. Knjižni maraton je tekmovanje v hitrem branju, Zanka uganka je disciplina v kateri tekmovalci ugibajo odgovore na različne uganke. Na koncu pa še legendarni Poligon med knjigami, ki vas preizkusi, kako se znajdete v knjižnici. V vsaki ekipi so lahko trije tekmovalci, dogajanje pa poteka pod budnim očesom olimpijske komisije iz vrst Društva bibliotekarjev Koroške.
Večer se je čudovito zaokrožil s spletom 7 groznih in grozno zabavnih zgodb v izvrstni interpretaciji Cirila Horjak in glasbeni podpori tria Sozvočja Slovenije – Janeza Dovča, Gregorja Volka in Gorana Krmaca.
Hvala vsem, ki ste si vzeli čas in bili del dogajanja v grajskem parku in na vrtu Koroške osrednje knjižnice. Vsekakor pa vabljeni naslednje leto na 6. festival ČIČI – Zmeraj prinesi si koco!
Simona Vončina in mag. Jelka Kos
Foto: Nika Hölcl Praper, fotobeležNica