Festival KOROŠKA, KDO SI?
Projekt manifestacije Koroške kot regije potenciala in priložnosti
S festivalom – Koroška, kdo si? – KMKC Kompleks že tretje leto zapored razblinja negativna mnenja o Koroški kot zaostali regiji in jo skozi pestro ter raznoliko dogajanje prikazuje kot regijo potenciala in priložnosti. Projekt v svoji tretji ediciji prinaša še razširjene programske vsebine in kar 18 dogodkov, ki se bodo zvrstili od 4. do 23. aprila 2019. Glavni organizator, Koroški mladinski kulturni center Kompleks, je k sodelovanju povabil različna društva in organizacije, gostili pa bodo Korošce s področja kulture, turizma, podjetništva, kulinarike in številnih drugih sfer. Več o dogajanju v Kompleksu na Ravnah in ostalih lokacijah pa na www.kompleks.it!
V letu 2017 je kot odpor na številne negativne zgodbe in prepričanje, da na Koroškem ni svetle prihodnosti za mlade, v ekipi Koroškega mladinskega kulturnega centra Kompleks vzklila ideja, da Koroško regijo predstavijo v pozitivni lucˇi: kot regijo priložnosti in potenciala, ter da k projektu povabijo številne koroške ustvarjalce in podobno misleče organizacije. “Po treh letih festival dobiva še več programskih aktivnosti, obširnejše dogajanje in več lokacij: Koroška, kdo si? 2019 se namreč razpenja med 18 dogodkov na 7 lokacijah. Veseli nas, da z leti rastemo, upam si trditi, da tako z zrelostjo programa kot s številom vključenih posameznikov in organizacij. Pomembno nam je, da povezujemo, da širimo pozitivno naravnanost, da izpostavljamo koroške ustvarjalce in da dobro besedo o Koroški in Korošcih ponašamo po regiji ter tudi izven nje,” je dejala idejna vodja festivala in direktorica KMKC Kompleks, Ana Pisar.
Pričenjajo v četrtek, 4. aprila, ko se bosta v Kompleksu pod mentorstvom Tee Kovše in Katje Vravnik (Gledališče DELA) odvili dve delavnici. Na delavnici lutkovne animacije (Lutkovni parkour) se bodo udeleženci osredotočali na gib lutke. Vsak udeleženec za čas delavnice dobi lastno lutko, s katero bo raziskoval gib in prostor. Prebudi svoje telo, plesno gibalna delavnica, pa bo namenjena zavedanju giba in svojega telesa: vsak udeleženec bo skozi gibalne prvine razvil lasten občutek za manipulacijo telesa. Prvi festivalski dan se nato zaključi z razstavo umetniških del mladega para: Romane Virtič in Lenarta Mlinarja.
Dan kasneje je namenjen izključno glasbi, in sicer se bo v Kompleksu v petek, 5. aprila, odvil tradicionalni Punk That Basement dogodek, na katerem se predstavijo večinoma domače, koroške punk skupine. Nastopili bodo Tomato Punx z Raven na Koroškem, Rafuda, slovenjegraški punk band in vabljena zasedba Cener.
V soboto, 6. aprila, se dogajanje začasno seli na Prevalje in v Šentanel, kjer se bo odvijala Študijska tura po Koroški: Pravljica dveh vasi. Pripravila sta jo Kareta Turizem in Pravljična vas Leše. Zvečer pa se prvi festivalski vikend zaključi z že dobro poznanim in v prostorih KMKC Kompleks redno organiziranim dogodkom Od ideje do keša. V debati z Boštjanom Gorenškom bodo koroški podjetniki razpravljali o priložnostih, pa tudi pomanjkljivostih regije. Vabljeni gostje so: Maja Mešl, direktorica Fakultete za tehnologijo polimerov; Tomaž Apohal, kreativni direktor in partner, Yootree; Aleš Kramolc, podjetniško in poslovno svetovanje, Aleš Kramolc, s. p.; Andrej Hren, generalni sekretar SGZ – Slovenske gospodarske zveze v Celovcu ter Gregor Žvikart, Akumen, d. o. o.
Drugi teden festivala se z dogajanjem pričenja že v sredo, 10. aprila. V Koroški osrednji knjižnici dr. Franca Sušnika bo namreč potekala predstavitev filma SINE LEGIBUS, režiserke Milene Olip, ki ga organizirata Zgodovinsko društvo za Koroško in knjižnica. Osvetljuje problem dvojezičnih krajevnih napisov in bojkot slovenske narodne skupnosti na avstrijskem Koroškem.
Dan kasneje, v četrtek, 11. aprila, bo festival zaživel v Štauhariji (Koroški pokrajinski muzej, Muzej Ravne na Koroškem), saj se obeta multimedijski dogodek ob izidu prvega animiranega filma PUDLOVKA. Izvedla ga bosta Gledališče DELA in Društvo glasbene spektakularnosti v sklopu razstave Mati fabrika. Predstavitev je hkrati uvod v praznovanje 400-letnice jeklarstva v Mežiški dolini v letu 2020.
Petek, 12. april, sprva ponuja tradicionalen Koroški večer v Gostišču Marin Miler v organizaciji Kluba koroških študentov. Predstavljena bodo izbrana dela zmagovalcev literarnega in vizualnega natečaja Koroška, kdo si?, nastopili pa bodo: Ditka Čepin, Anja Rožič in Živa Pobrežnik. Dogajanje je tudi kulinarične narave, saj ponuja značilno koroško hrano. Dogodku sledi koncert Milan Kamnik Banda, ki se bo zvečer odvil v Kompleksu na Ravnah. Milan Kamnik je kantavtor, katerega zaščitni znak je prepevanje v koroškem narečju. V njegovem opusu lahko opazimo, da je inspiracijo črpal predvsem iz svojega domačega okolja – koroška trma, »mošt in ržen kroh« ter iz del Prežihovega Voranca, za katera je prejel tri Prežihove plakete. Zato je njegova umestitev na festival Koroška, kdo si? več kot logična.
Sobota drugega festivalskega tedna prinaša dve zanimivi vsebini. Sprva bodo obiskovalci lahko slišali in debatirali o koroški alternativni kulturi devetdesetih. Predstavil se bo spletni portal 90’s, ki hrani skoraj 300 posnetkov, okoli 350 fotografij, številne plakate, članke in drugo gradivo o alternativi devetdesetih na Koroškem. Portal 90's je zaživel v začetku leta pod okriljem Koroške galerije likovnih umetnosti, predstavila pa ga bo urednica Polona Poberžnik. Sledi predpremiera plesne grozljivke NAVZGOR (Gledališče DELA), ki gledalce popelje v leto 2054, v zakulisje nekdanjega gledališkega odra. Vse, kar je ostalo, so prazni prostori med sedeži in duhovi, ki plešejo na mestu, namenjeno občinstvu. Čas gledališča je minil, dvorane so prazne.
Tretji teden se prične z najmlajšimi: v četrtek, 18. aprila, bodo razstavili risbe osnovnošolcev Prežihovega Voranca na temo Koroške, otvoritev pa bo pospremil pevski zbor OŠ Koroški Jeklarji. Sledi zanimiva okrogla miza na temo turizma na Koroškem, ki jo organizirata Turistično društvo Ravne in KMKC Kompleks: Turizem Koroške, kdo si? Gostili bodo predstavnike Regionalne razvojne agencije za Koroško, Slovenske turistične organizacije, Geoparka Karavanke, Karete - Koroške turistične agencije, Hotela Delalut, Bikenomada in Podjetja Vabo.
Petek, 19. april, je namenjen literaturi in glasbi. Sprva se bo odvilo branje nove pesniške zbirke Anje Golob (da ne da ne bo več prišla da ne bo da me žge da se odganjam odganja a ne dorase ne požene korenin ne stebla listov ne zacveti uvene da ne pride več da so vse vse to kar je kar je retuširani plakati dvanajst barv izmozgani ljudje na avtobusih krakajoče ptice zvoki brez terc preosvetljene noči butajoče ob nasipe juter dolgo dolgo prazna dolgo lobanja in da je vse vse to kar je kar je da me žge da več ne pride da ne pride več da ne), ki je tretje branje nasploh v Sloveniji in prvo na Koroškem. Sledi koncert Andreja Ofaka: The Echoes of River Drava/Odmevi reke Drave. Jazzetna album leta 2017 bo tokrat predstavljen v obliki dua z basistom Oskarjem Kolarjem.
Predzadnji festivalski dan prinaša stand-up komedijo Jana Kreuzerja: Pušenje v Dolini šentflorjanski. Črnjan, ki je lani osvojil Triglav, bo obiskovalce popeljal skozi bizarne dogodivščine človeka. V razgibanem avtobiografskem humornem popotovanju se na svoji poti dotakne marsikatere tematike: vse od medosebnih odnosov, slovenceljstva, malomeščanstva do spolnosti in problematike (ne)legalizacije konoplje.
Festival Koroška, kdo si? pa se bo zaključil s posebnim literarnim dogodkom, v torek, 23. aprila. Noč knjige na Ravnah bodo tudi letos primerno obeležile Radmance, ki vse ljubitelje literature vabijo v Grajski park na Ravnah (v primeru slabega vremena pa v KMKC Kompleks).
Skozi celoten festival bo v prostorih Kompleksa redna razstava starih razglednic in fotografij Koroške. Na skoraj vse dogodke so organizatorji omogočili prost vstop, razen izjem: Koroški večer, branje pesniške zbirke Anje Golob in predstava Pušenje v Dolini šentflorjanski.
K izvedbi festivala so pripomogli: Občina Ravne na Koroškem, Klub koroških študentov, Turistično društvo Ravne na Koroškem, Zavod za kulturo, šport, turizem in mladinske dejavnosti Ravne na Koroškem, Gledališče DELA, Kareta Turizem, Pravljična vas Leše, RRA Koroška, Ustvarjalnik, Društvo mladih podjetnikov Koroške, Pristar računovodski servis, Spletna agencija Si-TEAM, Podjetniški center Slovenj Gradec, Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika, Zgodovinsko društvo za Koroško, Gibanje Radmance, Koroške novice in Koroški radio.
Več informacij: www.kompleks.it