Inventura je lahko tudi poezija
Koroška osrednja knjižnica dr. Franca Sušnika v letu 2019 praznuje častitljivi jubilej - sedemdeset let. V tamkajšnjem razstavišču so predstavili delček zgodbe, ki jo pišejo že vsa ta leta. Ob zvokih fanfar na strehi knjižnice se je pričela slovesnost najprej pred vhodom in se kasneje odvila v notranjosti. Številno občinstvo je nagovoril moderator Jurij Berložnik in podal besedo osrednjemu (za)govorniku, tudi domačinu, Cirilu Horjaku, ki je izvrstni slovenski ilustrator, karikaturist, stripar, predavatelj, inovator, vizionar … vedno in povsod velik zagovornik knjižnic. Večer sta s pesmijo povezala solista Tanja Klančnik in Andrej Oder. Na klavirju ju je spremljal Ambrož Rot.
Ob zadnji inventuri knjižničnega gradiva v prostem pristopu pred dobrimi tremi leti je proces pregleda in registriranja črtnih kod na signaturnih etiketah knjig iz čistega dolgočasja privedel do zaporednega branja prvih besed naslovov, ki so del postavitvene signature. In sledil je vzklik – 'pa saj to je vendar poezija, inventurna poezija!'
V zlaganju besed smo se simbolično sprehodili skozi bogat knjižnični fond gradiva v prostem pristopu. Sistematika znanosti od 0 do 9 in naključno izbrane prve besede naslovov knjižnega gradiva v prostem pristopu pa bodo zložene in zveneče postale verzi naše inventurne poezije.
Vetrnica, zložena iz knjig, je simbol in logotip knjižnice, ki je avtorsko delo arhitekta Boruta Bončine, ki se je ta dan vrtela v čast sedmih desetletij zbiranja, hranjenja in posredovanja knjižničnega gradiva, drugih posebnih zbirk in v poklon poslanstvu, ki ga knjižničarke opravljajo.
Knjižno zbirko oziroma inventurno poezijo so spravile v gibanje dijakinje Gimazije Ravne: Gaja Tušek, Ema Šuler in Ema Haber. Simona Šuler Pandev in Simona Vončina sta bili avtorici verzov kot tudi programa, ki se je odvil v razstavišču.
Sledil je slavnostni nagovor direktorice Koroške osrednje knjižnice mag. Irene Oder, ki je med drugim omenila: 'Z raznovrstnimi prireditvami za vse generacije razvijamo bralno kulturo in različne oblike pismenosti. Presenečeni bi bili, ko bi videli, koliko zadreg, nelagodja in posledično tudi socialne izoliranosti starajoči se generaciji prinaša virtualni svet, zato je vseživljenjsko učenje že utečena stalnica in naši prostori dobra izbira. V Koroški osrednji knjižnici se s svojimi dejavnostmi trudimo postati in ostati pomemben del vseživljenjskega učenja vsakega izmed nas, prav tako prostor kvalitetnega preživljanja prostega časa, prostor srečevanja, navdiha, ustvarjanja … oziroma še naprej želimo opravljati socialno, izobraževalno in informacijsko vlogo, z upoštevanjem sprememb potreb okolja in uporabnikov. Prav tako želimo ostati pomemben del kulturne ponudbe v ožji in tudi širši okolici.'
Ob jubileju je čestital tudi župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen.
Večer se je zaključil ob glasbi in povabilu na ostale dogodke v mesecu marcu. Že v sredo, 13. marca, bo potekalo odprtje prav posebne razstave, avtorice Zlatke Strgar, pod naslovom 'LEPA STARA GOSPA' – in je njen poklon knjižnici ob 70-letnici.
Prav posebno praznovanje za najmlajše bo v petek, 15. marca, s Srednjeveškimi grajskimi dogodivščinami, ki jih bo priredilo Družinsko gledališče Kolenc.
Okrogli jubilej pa so zapisali v čas tudi z izdajo posebnega filatelističnega sklopa v sodelovanju s Koroškim filatelističnim društvom in avtorjema: arhitektom Borutom Bončino in Jožetom Kebrom.
Vabljeni, da si do konca meseca marca v 1. nadstropju knjižnice, v Stripoteki, ogledate razstavo teh izdaj. Vzporedno so predstavljeni tudi izseki iz elaboratov Boruta Bončine na javne razpise Pošte Slovenije za različne poštne vrednotnice (med leti 2011 in 2019).
Na pošti 2390 Ravne na Koroškem je bil v petek, 8. marca, v počastitev 70-letnice Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika poleg rednih dnevnih poštnih žigov v uporabi tudi priložnostni poštni žig.
Foto: Nika Hölcl Praper