Zaključek del sanacije dolinskega vodovoda
Ob priložnostni slovesnosti 20. 5. 2026 so bila tudi uradno zaključena dela na dolinskem vodovodu.
V času poplav je prišlo do mehanskih poškodb glavnega transportnega vodovoda, vključno z lokalnimi porušitvami trase zaradi plazov in erozijskih procesov, zaradi poškodb cevovoda je bil vodni vir Šumec začasno izključen iz sistema.
Posegi so obsegali zamenjavo poškodovanih in degradiranih delov cevovodnega sistema, stabilizacijo trase na območjih plazov ter izvedbo vseh potrebnih gradbenih in montažnih del za ponovno vzpostavitev funkcionalnosti sistema, na način, da je bila v največji možni meri zagotovljena kontinuiteta oskrbe, in ob zaključku del varna ponovno vključitev v obratovanje z dezinfekcijo.
Odstranjeni so bili dotrajani cevovodi, njihovo funkcijo pa so prevzeli novi cevovodi iz duktilne litine (DN200 in DN250), ki zagotavljajo večjo mehansko odpornost, boljšo prilagodljivost na obremenitve ter večjo obratovalno varnost. Trase novih cevovodov so bile v največji možni meri prilagojene obstoječim potekom, hkrati pa so bile na kritičnih mestih izvedene korekcije zaradi stabilnosti terena in izboljšanja obratovalnih pogojev. Sanacija je bila izvedena po posameznih sklopih in odsekih, kar je omogočilo fazno izvedbo del in boljšo organizacijo gradbišča.
Dela je opravilo podjetje JKP Ravne na Koroškem d. o. o. s podizvajalci, gradbeni nadzor: Leon Pokeržnik, FIMA d. o. o., projektant: FIMA d. o. o.
Vrednost celotne investicije za sanacijo je znašala 2.004.269,20 €, sredstva so bila v celoti zagotovljena v sklopu popoplavne sanacije po avgustovskem neurju 2023, s strani Ministrstva za naravne vire in prostor.
V kratkem filmčku (Video na fb profilu Občine Ravne) pridobitev predstavita direktor JKP Ravne d. o. o. upravljavec in izvajalec del ter župan Občine Ravne na Koroškem, dr. Tomaž Rožen.