Svetovni dan preprečevanja samomora 2025
Vsako leto 10. septembra obeležujemo svetovni dan preprečevanja samomora, ki sta ga leta 2003 razglasili Mednarodna zveza za preprečevanje samomora (IASP) in Svetovna zdravstvena organizacija (WHO).
Cilj gesla "Spreminjajmo razumevanje samomora", ki bo aktualno do leta 2026, je ozaveščanje o tem, kako pomembno je, da spreminjamo način pogovora o samomoru in njegovo razumevanje. Ob tem želimo aktivno pozvati različne javnosti k preprečevanju samomora po vsem svetu ter ob tem izpostaviti krepitev varovalnih dejavnikov in vzbujanje upanja s ciljem odvrniti čim več ljudi od samomora.
Na novinarski konferenci so govorci predstavili aktualne podatke in trende na področju umrljivosti zaradi samomora ter aktivnosti za preprečevanje samomora, ki se izvajajo v Sloveniji.
Na Koroškem smo v preteklem letu iz povprečnega samomorilnega količnika, ki je v obdobju od 2014-2024 znašal 23,8, zdrsnili na 17. Zaradi samomora je v naši regiji lani umrlo 12 oseb, devet moških in 3 ženske. Kljub nižjim številkam si moramo še naprej prizadevati za zmanjševanje stigme, za dostopno in pravočasno pomoč, za ustvarjanje podpornih okolij ki bodo spodbujala povezanost, pripadnost.
Celotno sporočilo za javnost je na voljo na naslednji povezavi: https://nijz.si/zivljenjski-slog/dusevno-zdravje/svetovni-dan-preprecevanja-samomora-2025/