Obrezovanje sadnega drevja ob Prežihovi bajti – ohranjanje kulturne in sadjarske dediščine
Ob Prežihovi bajti, spominskem muzeju pisatelja Lovra Kuharja – Prežihovega Voranca, se nahaja star travniški sadovnjak, zasajen v 40. letih prejšnjega stoletja. Sadovnjak je poseben zaradi bogate zbirke starih sadnih sort, med katerimi najdemo jablane vrste krivopecelj, bobovec, trdič ter novejše sorte, kot so pisani kardinal, jonatan in čebulinka. Posebno vrednost mu dajejo tudi moštne sorte hrušk, med njimi koroška vinska moštnica, ter domače češplje in rumeni prpiči.
Da bi sadovnjak ohranili in mu zagotovili strokovno oskrbo, je Muzej Ravne na Koroškem že leta 2017 vzpostavil sodelovanje s Sadjarskim društvom Mežiške doline. Obrezovanje drevja in ohranjanje tradicionalnega sadjarstva tako postaja stalnica v programih muzeja.
Tudi letos sta strokovni prikaz obrezovanja in sajenje novih sadik izvedla priznana strokovnjaka Andrej Soršak iz KGZS Zavoda Maribor in Matjaž Lerš iz KGZS, OE Maribor. S svojim znanjem prispevata k ohranjanju sadjarske dediščine Koroške, obenem pa obiskovalcem prikazujeta pomen tradicionalne neintenzivne pridelave sadja.
Obnova in nega travniškega sadovnjaka ob Prežihovi bajti tako ne pomeni le skrbi za sadno drevje, temveč tudi spoštovanje kulturne krajine in dediščine, ki jo je oblikovalo življenje na Koroškem.
Foto: Klemen Uršnik