Osemdeset let spomina na talce pri sveti Neži
Na Koroškem Selovcu je na mestu, kjer je kri talcev pred 77 leti napojila zmrznjeno zemljo, potekal spomin na sedem ustreljenih talcev, ki so jih 12. januarja 1945 (pred 80 leti) iz dravograjskih zaporov prignali gestapovci. Naprtili so jim zaboje z municijo in jih prisilili, da so jih nesli k sveti Neži na Selovcu. Tam so jih mučili in zverinsko pobili. Zadnje kilometre pred usmrtitvijo pa so morali ujeti partizani prehoditi bosi, po snegu, ledu in mrazu.
Na tem mestu, v gozdu nad cerkvijo sv. Neže, stoji spomenik, zasnovan iz sedmih grobo obdelanih granitnih kamnov z imeni pobitih talcev: domačina Ivana Menarta - Čiča, Alojza Kavtičnika - Toma, Pavla Stropnika, Ferdinanda Gostenčnika - Brka in njegovega sina Ferdinanda, Andrejčka Kotnika - Juričevega Drejčka ter neznanega partizana. Letošnje leto se spominjamo osemdesete obletnice tega zločina.
Tradicionalne prireditve v spomin na žrtvovana življenja za domovino, svobodo, mir in lepši, boljši jutri, ki jo organizira Občinska organizacija ZB za vrednote narodnoosvobodilnega boja Ravne na Koroškem, se je tudi letos udeležilo veliko ljudi, med njimi svojci padlih, člani borčevskih organizacij, veteranov, združenja Sever, taborniki, učenci OŠ Juričevega Drejčka in drugi, ki spoštujejo vrednote NOB.
Pohodniki so se že v jutranjih urah podali na pot, - pot, ki jo je moralo prehoditi tudi sedem talcev. Na pot so se podali taborniki Roda Koroških Jeklarjev Ravne ter drugi posamezni pohodniki.
Udeležence spominske slovesnosti je kot govornik nagovoril in že v uvodu lepo pozdravil Maksimilijan Večko, predsednik občinske organizacije ZB za vrednote NOB, ki je tudi pripravil in povezoval celotni program.
V gozdu ob sedmih granitnih kamnih z imeni talcev smo prisluhnili slavnostnemu govorniku županu Občine Ravne na Koroškem dr. Tomažu Roženu.
Kulturni program so sooblikovali učenci OŠ Juričevega Drejčka z recitacijo V gori zeleni drevesce stoji, v grobu pod drevcem junak mirno spi in igranjem na harmoniko, kjer smo prisluhnili pesmi Počiva jezero v tihoti. Zapel je tudi Mešani pevski zbor Kristl Markovič – Mato. Prisluhnili smo recitaciji ravenskega gimnazijca Jakoba Kobolta, ki je recitiral Minattijevo poezijo.
Venec so k spomeniku položili predsednik Koroškega domoljubnega društva Franjo Malgaj Vladimir Ovnič, predstavnik Združenje veteranov vojne za Slovenijo, območja Mežiške doline Zdravko Moličnik ter predstavnik Policijsko veteranskega društva Sever za Koroško Željko Kljajić.
Fotografije: Timotej Žvikart