Alojz Krivograd – Futy: »Iskal sem življenje, našel sem smrt.«
V četrtek, 12. decembra 2024 je v Muzeju Ravne na Koroškem potekala predstavitev monografije o Alojzu Krivogradu – Futyju: Iskal sem življenje, našel sem smrt.
Pobuda za izdajo spominske publikacije v poklon našemu fotografu in reporterju Alojzu Krivogradu ml. - Futyju se je porodila na srečanju – okrogli mizi v prostorih Koroške osrednje knjižnice dr. Franca Sušnika Ravne na Koroškem junija 2022, kjer smo se ob trideseti obletnici njegovega odhoda v vojno razburkano Bosno zbrali njegovi sodelavci, prijatelji, sošolci in znanci. Pobuda je prerasla v obljubo in že kar v zavezo, ki jo uresničujemo s pričujočo knjigo, posvečeno spominu na enega najboljših vojnih reporterjev o balkanski moriji. V njej so zbrani utrinki iz spominov ljudi, ki smo ga poznali, posebno vrednost publikaciji pa dajejo fotografije iz njegovega arhiva po izboru fotografa Toma Jeseničnika. Kaj lahko fotografa predstavi bolje kot fotografija?
V monografiji so objavljene Futyjeve fotografije z bojišč na Balkanu, po izboru in obdelavi fotografa Toma Jeseničnika ter spomini njegovih prijateljev, sošolcev in znancev.
Uredniški odbor so sestavljali: Vojko Močnik, Danica Hudrap, dr. Karla Oder in Tomo Jeseničnik.
V uvodu smo prisluhnili pozdravnemu nagovoru pomočnika direktorja KPM Romanu Habru. Zbrane je nagovoril župan Občine Ravne na Koroškem dr. Tomaž Rožen.
Monografijo sta predstavila Vojko Močnik in Tomo Jeseničnik, v pogovoru, ki ga je vodila Janja Širnik, pa je sodeloval širok krog sogovornikov. Spomine nanj so obujali Polona Frajzman, prijateljica in sošolka že od vrtca naprej in vse do gimnazije; Zuhra Horvat, prijateljica in gimnazijska sošolka; Klavdija Kia Zbičajnik Plevnik, prebrala je svojo pesem, objavljeno skoraj na sredi monografije kot prehod med enim in drugim vsebinskim delom. Ves dogodek je prežemal čustveni naboj in dejstvo, da je človek živ dokler živi spomin nanj in dokler živijo njegova dela. V iskanju resnice, ki je bila Futyjevo najmočnejše in najbolj zastrašujoče orožje, nas skozi svoj fotografski objektiv nagovarja z živimi slikami, kot jasen opomin na vse kar je preživel. In za kar je živel.
In kot je zaključil profesor Josip Košuta: "Danes je življenje premagalo smrt."
V letošnjem letu bi Alojz Krivograd ml. - Futy praznoval svoj 60. rojstni dan. Ob obletnici fotoreporterja smo se mu ob njegovem rojstnem dnevu poklonili najprej z razstavo njegovih slik in ob koncu leta je ugledala še luč sveta monografija.
Je opomin in je spomin, da resnic ni več, resnica je ena sama!
Po spominih: Alojz Krivograd – Futy, slovenski vojni fotoreporter, je delal najprej za študentsko Tribuno, kasneje za Mladino. Med vojno v Bosni je bil fotograf številnih mednarodnih fotografskih agencij in ena njegovih fotografij je pristala celo na naslovnici Newsweeka. Poleti leta 1992 se je odpravil v dolino reke Drine in od tam septembra proti Foči, kjer so ga srbske paravojaške sile zajele in odvedle v fočanski zapor. Od takrat so za njim izginile vse sledi. Mednarodni komite Rdečega križa ga je kmalu zatem razglasil za pogrešanega. Po pripovedih ljudi, ki so Futya poznali in iskali sledi za njim, so fotoreporterja skupaj s približno desetimi kolegi zaporniki nekega jutra poklicali na zaporniško dvorišče pod pretvezo premestitve v druge zapore in ga odvedli neznano kam. Od takrat ga ni nihče več videl. Devet let kasneje so pri Foči našli množično grobnico - jamo Piljak, v kateri je po neuradnih podatkih domnevno končal tudi Futy. V jami je bilo najdenih ogromno kosti, ki so jih odpeljali v eno od tamkajšnjih mrtvašnic z laboratorijem za DNK, kjer danes leži na tisoče trupel. Veliko jih je še na čakalni listi za identifikacijo.
Viri: DELO:
-Izginil star 28 let. Sošolci Alojza Krivograda Futyja z ravenske gimnazije se spominjajo, kako je kot šestnajstletni mulec maja 1980 pobegnil od doma in jo mahnil v Beograd na pogreb maršala Tita. Z razstavo fotografij, ki jih je tam posnel, se je kasneje odkupil za izostanek od pouka. Posebnež z dolgimi lasmi in brado je bil pustolovec, kakršnih je malo. Med vojno na tleh bivše Jugoslavije je v svet pošiljal ekskluzivne fotografije ene hujših morij človeštva ...
-Znana tragična usoda fotografa Mladine Futyja. V začetku junija so v jami nedaleč Foče, sedanjega Srbinja, našli posmrtne ostanke večjega števila fočanskih jetnikov iz leta 1992. Po pisanju Mladine, je med njimi najverjetneje tudi Alojz Krivograd - Futy, fotograf Mladine, ki je v bližini Foče med vojno v Bosni in Hercegovini izginil leta 1992.
-Hladnik: Štandeker in Futy sta bila sijajna novinarja. Hladnik je dejal, da sta bila Štandeker in Futy sijajna novinarja. "Ko sta bila ubita, je iz naših življenj izginila nekakšna barva, ki je bila zelo lepa, živa in simpatična," je povedal Hladnik. Za Krivograda pa je dejal, da je bil med slovenskimi fotografi enkraten. "Kdor ga je poznal, je zelo težko verjel, da je bil eden najboljših fotografov vseh časov, ki je živel samo zato, da je posnel fotografijo. Tako kot Štandeker je bil pogumen in sveto prepričan, da je nesmrten. Fotografiral je trenutke, ki jih je težko pozabiti," je Hladnik opisal preminulega fotografa.
-Futy naj bi končal v množični grobnici v Foči. Futyja, ki je kot fotograf med vojno na območju bivše Jugoslavije mnogoterim medijem pošiljal fotografije vojnih grozot, so nazadnje videli leta 1992. Po vsej verjetnosti je bil ustreljen v kraju Foči v BiH, a njegova smrt ni bila nikoli dokončno dokazana. 11. junija 2001 so v Foči našli množično grobnico, v kateri naj bi končal tudi Futy.
Foto: Maša Flogie